Svetový deň spánku pripomenie dôležitosť kvalitného spánku pre zdravie človeka
Medzi krátkodobé dôsledky patrí negatívny dopad na pozornosť, pamäť a schopnosť učenia.
Dôležitosť kvalitného spánku pre zdravie človeka pripomenie Svetový deň spánku, ktorý bude 21. marca. Ide o každoročné podujatie organizované od roku 2008 Svetovou spánkovou spoločnosťou. Jeho cieľom je poukázať na prínosy spánku, ale tiež upozorniť na problémy, ktoré prináša jeho nedostatok.
Každoročne pripadá na piatok pred jarnou rovnodennosťou, preto sa dátum jeho konania stále mení. Do podujatia sa zapája aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici s prednáškami na školách s cieľom zvýšenia informovanosti o potrebe zdravého spánku.
Ponúka tiež možnosť vyšetrenia v poradni zdravia. Ako informovala Petra Koppová z RÚVZ v Banskej Bystrici, v tomto roku prejavilo o prednášku Pravidlá zdravého a pokojného spánku záujem päť škôl z okresu Banská Bystrica a štyri školy z okresu Brezno. Doteraz už zrealizovali 17 prednášok, ktoré si vypočulo 345 detí.
Negatívne dopady
Hygienici poukazujú na to, že spánok je podobne ako jedlo a pitie základnou ľudskou potrebou a má zásadný vplyv na naše fyzické i duševné zdravie. Nedostatok spánku, ale aj nekvalitný spánok, nepriaznivo vplýva na zdravie z krátkodobého i dlhodobého hľadiska. Medzi krátkodobé dôsledky patrí negatívny dopad na pozornosť, pamäť a schopnosť učenia.
Z dlhodobého hľadiska hrozia aj významné zdravotné problémy, ako sú vysoký krvný tlak, obezita, diabetes a oslabenie imunitného systému. Dostatočný a kvalitný spánok obnovuje fyzické i psychické sily človeka a zlepšuje schopnosť sústrediť sa.
Zásady spánkovej hygieny
Základom predchádzania problémov so spánkom je dodržiavanie zásad tzv. spánkovej hygieny. Tie spočívajú v rešpektovaní fyziologických potrieb striedania denných rytmov a v minimalizovaní rušivých vonkajších vplyvov. V súvislosti s prudkým rozvojom informačných technológií hygienici poukazujú na ich rušivé pôsobenie na spánkový rytmus človeka.
Modré svetlo, ktoré vytvárajú elektronické zariadenia ako je televízor, mobily či tablety, potláča tvorbu melatonínu, ktorý je potrebný pre kvalitný spánok. Preto by sa tieto zariadenia pred spaním nemali vôbec používať.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na:
Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk
Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk
Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: