Rozhodujúca časť lekárov už podpísala deklaráciu o nadčasoch, tá skomplikuje situáciu nemocniciam
Chod nemocníc je pritom životne závislý od dobrovoľných nadčasov lekárov.
Odborári z Lekárskeho odborového združenia (LOZ) v utorok na tlačovej besede vyzvali lekárov, aby sa pripojili k snahe o zastavenie rozkladu zdravotníctva.
Mali by tak urobiť formou podpisu deklarácie, v ktorej sa zaviažu, že pracovať nadčas budú už iba v medziach zákona a pracovnej zmluvy. Rozhodujúca časť lekárov podľa LOZ už takúto deklaráciu podpísala.
Týmto krokom sa nemocnice dostávajú do komplikovanej situácie, nakoľko im bude chýbať personál na pokrytie všetkých nadčasov.
Kritický stav
Hlavným problémom súčasného kritického stavu slovenského zdravotníctva je podľa odborárov práve poddimenzovaný stav zdravotníckeho personálu.
Chod nemocníc je pritom životne závislý od dobrovoľných nadčasov lekárov. Tí podľa LOZ každoročne dávajú súhlas na nadčasovú prácu nad limity, ktoré stanovuje zákon, pričom v nemocniciach sa tieto limity už dlho prekračujú.
Riešenie problémov
Finančné ohodnotenie podľa predsedu LOZ Petra Visolajského však nie je hlavnou motiváciou súčasných aktivít LOZ. Cieľom je vyriešiť problémy v zdravotníctve, pričom LOZ navrhuje okrem personálnej stabilizácie aj ozdravenie nemocníc a zabezpečenie starostlivosti o pacientov nielen vo veľkých mestách, ale aj v regiónoch.
Visolajský sa vyjadril aj k téme reformy a pripravovanej optimalizácie siete nemocníc. „Žiadna reforma nemôže byť vykonaná bez zabezpečenia dodatočného zdravotníckeho personálu,” uviedol.
Konkrétne návrhy
Tlačovej besedy sa zúčastnili lekári z Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina a z Fakultnej nemocnice Nitra, ktorí spoločne predstavili konkrétne návrhy na zlepšenie stavu slovenského zdravotníctva.
Podľa Petra Zimmermanna z košickej nemocnice je podstatné, aby zdravotnícke zariadenia mali kryté všetky náklady súvisiace s poskytnutou zdravotnou starostlivosťou.
Upozornil tak na rozdiel medzi výdavkami nemocnice a príjmami od zdravotnej poisťovne. Miroslav Mendel z UNB tiež upozornil na konkurencieschopnosť Slovenska pri získavaní lekárov a sestier, ktorú si podľa neho nemôžeme dovoliť stratiť.
Zlepšovanie podmienok
Ministerstvo zdravotníctva SR v reakcii uviedlo, že napriek pandémii ochorenia COVID-19 odborníci rezortu tvrdo pracujú na postupnom systematickom zlepšovaní podmienok v zdravotníctve, ako pre pacienta, tak aj pre zdravotníkov.
Hovorkyňa Zuzana Eliášová tiež dodala, že sú otvorení dialógu, no v súvislosti s treťou vlnou vyzývajú „druhú stranu, aby uprednostnila konštruktívny dialóg miesto zneisťovania kolegov prostredníctvom verejných vystúpení”.
Adekvátne ohodnotenie
Eliášová zároveň pripomenula, že rezort pracuje na adekvátnom ohodnotení zdravotníkov, na zefektívnení systému vzdelávania, na zjednodušení podmienok na vstup na Slovensko pre lekárov z tretích krajín, ako aj na prelomovej reforme zdravotníctva, ktorá zahŕňa reformu nemocníc, ambulantnej sféry a urgentnej zdravotnej starostlivosti.
V závere dodala, že prácu lekárov, sestier a ďalších zdravotníckych pracovníkov si ministerstvo váži a ďakuje im za ich nasadenie pri lôžku pacienta v nemocnici aj v ambulancii.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na:
Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk
Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk
Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: