Psychiatrické ambulancie vykonali vlani takmer 2 milióny vyšetrení s diagnostikovanou psychickou poruchou
V skupine detí do 14 rokov boli najčastejšou skupinou diagnóz zistenou prvýkrát poruchy správania a emočné poruchy so zvyčajným začiatkom v detstve a počas dospievania.
Psychiatrické ambulancie vykonali v roku 2021 na Slovensku takmer 2 milióny vyšetrení s diagnostikovanou psychickou poruchou.
Ako ďalej vyplýva z najnovších údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), celkovo bolo v psychiatrických ambulanciách vyšetrených 377 200 osôb. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to znamená nárast o 3,5 %. Z hľadiska pohlavia prevládali ženy.
Afektívne poruchy
„Najčastejším dôvodom ambulantnej psychiatrickej liečby boli afektívne poruchy, ktoré boli diagnostikované u 32 % všetkých vyšetrených osôb,“ konštatuje NCZI.
Nasledovali neurotické stresom podmienené a somatoformné poruchy, ktoré sa týkali 27 % osôb a organické duševné poruchy vrátane symptomatických, ktoré boli prítomné u takmer 20 % vyšetrených osôb.
Vo všetkých troch skupinách diagnóz prevažovali ženy nad mužmi. Muži dominovali pri poruchách psychického vývinu a pri poruchách psychiky a správania spôsobených užívaním alkoholu a psychoaktívnych látok.
Alkohol a drogy
Ochrannú ambulantnú liečbu podstúpilo v minulom roku 6 814 osôb, najviac ich bolo v protialkoholickej a protidrogovej ochrannej liečbe. Podľa územného sídla ambulancie vyšetrili najviac osôb so stanovenou diagnózou vzhľadom na počet obyvateľov v Bratislavskom kraji.
Ďalej nasledovali Košický, Banskobystrický a Prešovský kraj. V roku 2021 bola psychická porucha diagnostikovaná prvýkrát v živote 63 083 osobám, čo predstavuje medziročný nárast o 3,4 %. Počet žien mierne prevyšoval počet mužov.
Nárast novodiagnostikovaných
V posledných piatich rokoch pritom podľa NCZI prišlo k významnému nárastu novodiagnostikovaných pacientov pri niektorých menej častých psychických poruchách.
V skupine porúch príjmu potravy narástol medziročne počet pacientov s diagnózou zistenou prvýkrát v živote o 31,3 %. Podobne medziročne stúpol aj počet novodiagnostikovaných prípadov porúch psychického vývinu, a to o 24,5 %.
Najčastejšie medzi deťmi
Vzhľadom na vekové skupiny pribudlo najviac prípadov psychiatrických diagnóz zaznamenaných prvýkrát v živote u osôb nad 75 rokov. Najvyšší medziročný nárast však bol zaznamenaný u 15 až 19-ročných, nasledovali deti od 0 do 14 rokov a dvadsiatnici.
V skupine detí do 14 rokov boli najčastejšou skupinou diagnóz zistenou prvýkrát v živote poruchy správania a emočné poruchy so zvyčajným začiatkom v detstve a počas dospievania. Tvorili aj polovicu zo všetkých novodiagnostikovaných porúch medzi 15 až 19-ročnými.
Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) je štátna príspevková organizácia zriadená Ministerstvom zdravotníctva SR. Jeho úlohou je rozširovať elektronizáciu zdravotníckych služieb, zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb a vďaka proklientskym projektom zjednodušovať prístup občanov k službám.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na:
Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk
Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk
Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: