Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fnsp za_urazovi chirurgovia zaviedli do praxe takzvany vip system.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Úrazoví chirurgovia zaviedli do praxe takzvaný VIP systém. Foto: FNsP ZA
22. júla 2024 Správy od Informačný servisSITA

Pri implantácii reverznej náhrady ramenného kĺbu lekárom pomáha VIP systém

Oddelenie úrazovej chirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina patrí k prvým pracoviskám na Slovensku, ktoré začalo vykonávať implantáciu reverznej náhrady ramenného kĺbu. Operáciu, ktorá je dlhodobo súčasťou portfólia výkonov žilinského pracoviska, odborníci najnovšie zdokonalili o využitie umelej inteligencie. Moderná technológia zabezpečuje presnosť, rýchlosť a bezpečnosť.

Fnsp za_moderna technologia zabezpecuje presnost rychlost a bezpecnost.jpg
Moderná technológia zabezpečuje presnosť, rýchlosť a bezpečnosť.Foto: FNsP ZA

Pracovisko úrazovej chirurgie žilinskej nemocnice realizuje implantácie reverznej náhrady ramenného kĺbu vyše desať rokov. Úrazoví chirurgovia počas tohto obdobia pomohli takmer dvom stovkám pacientov s úrazmi či poúrazovými ťažkosťami. Vďaka zákroku sa dokázali komfortne a takmer plnohodnotne vrátiť do bežného života a každodenných činností. Reverznú endoprotézu predstavil v roku 1985 francúzsky ortopéd a priekopník v oblasti ramenných endoprotéz Paul Grammont, pričom predstavovala prelom v liečbe neoperovateľných poškodení takzvanej rotátorovej manžety ramenného kĺbu. Zákrok prešiel prudkým vývojom a zaznamenal i značné rozšírenie indikácií. „Najdôležitejšou fázou celej operácie je správne nacielenie jednotlivých komponentov protézy. Donedávna sme to robili manuálne, takzvane „z ruky“. Podľa CT sme odhadovali presné nasmerovanie vodiča pre uvedenie komponentu. Najnovšie sme do praxe zaviedli takzvaný VIP systém (virtual implant positioning), vďaka ktorému je implantácia presnejšia a rýchlejšia,“ vysvetlil riaditeľ žilinskej nemocnice a primár oddelenia úrazovej chirurgie Juraj Kacian.

Fnsp za_data sa pouziju na nastavenie cielica.jpg
Dáta sa použijú na nastavenie cieliča.Foto: FNsP ZA

VIP systém, vyvinutý spoločnosťou Arthrex, umožňuje presné nacielenie protézy pomocou údajov z CT skenov. Úlohou operatéra je vykonať CT pacienta (ramenný kĺb s celou lopatkou) a poslať dáta do centra, kde sa pomocou umelej inteligencie vypočítajú potrebné parametre k presnej implantácii. Tieto dáta sa následne použijú na nastavenie cieliča. „To, že vývoj endoprotéz ramenného kĺbu v posledných rokoch výrazne pokročil je fakt, čo je však mimoriadne dôležité nielen pre lekárov, ale najmä pre pacientov je, že tento systém minimalizuje zlyhania jednotlivých komponentov a zabezpečuje výraznú presnosť a rýchlosť. Sme hrdí na to, že patríme medzi slovenské pracoviská, ktoré túto formu umelej inteligencie využívajú v praxi a tešíme sa na ďalší vývoj v tejto oblasti,“ dodal riaditeľ FNsP Žilina a primár oddelenia úrazovej chirurgie Juraj Kacian.

Informačný servis

Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.

Bezplatné novinky zo Zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.