Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lieky nákup pomoc podpora ukrajina
Foto: ilustračné, GettyImages
10. júna 2024 Lieky a liečivá od Zdravotnickespravy.skSITA

Pozor na teplo a lieky: Je nutné ich správne skladovať, inak môžu spôsobiť problémy

Pri viditeľných zmenách konzistencie, farby alebo zápachu lieku treba zbystriť pozornosť. U mastí dochádza k zmene konzistencie a používané tuky môžu zožltnúť, čo ovplyvňuje účinok a môže spôsobiť vyrážky na koži.

Lieky, ktoré pri sebe bežne nosíme „pre všetky prípady“, môžu v teplom počasí spôsobiť skôr problémy než úľavu. Napríklad lieky na bolesť hlavy, alergie alebo zápaly očí nie sú tepelne stabilné, čo môže viesť k zníženiu ich účinnosti a nepoužiteľnosti.

Vonkajšia teplota nad 30 stupňov je pre lieky riziková. Pokiaľ sú tejto teplote vystavené, neodporúčam ich užívať. Ani tie v sypkých formách,“ zdôrazňuje Pavla Horáková z online poradne MojaLekáreň.sk.

Znehodnotenie liekov

Pred letom varuje pred dlhodobým uchovávaním liekov v kabelkách alebo nechávaním v autách. Mierne a krátkodobé zvýšenie teploty nemusí byť problémové, ale rozpálené auto či priame slnko môžu lieky znehodnotiť. Hrozí riziko zníženého účinku lieku a rozvoj nežiaducich účinkov.

Pri viditeľných zmenách konzistencie, farby alebo zápachu lieku treba zbystriť pozornosť. U mastí dochádza k zmene konzistencie a používané tuky môžu zožltnúť, čo ovplyvňuje účinok a môže spôsobiť vyrážky na koži.

Ak potrebujete mať lieky v horúčave pri sebe, tak je lepšie uložiť ich do tašky či kabelky v pôvodnom blistri či fľaštičke a papierovej krabičke, dať ich do tieňa. Pri liekoch, ktoré vyžadujú skladovanie v chladničke, je nutné použiť špeciálne obaly, ktoré dokážu zaistiť nízku teplotu skladovania,“ odporúča Horáková.

Pozor na teplo

Dodáva, že lieky by nemali byť niekoľko dní vystavené teplote vyššej ako 30 – 35 °C a nemali by sa nechávať v aute. Pri lietaní môžu byť lieky vystavené chladu, preto je dôležité mať ich v obale, ktorý im zabezpečí stabilné teplotné prostredie. Papierová krabička je v tomto prípade veľmi užitočná.

Forma lieku hrá významnejšiu rolu než aktívna látka, mäkké kapsuly s tekutým obsahom môžu pri vysokých teplotách zmäknúť a presiaknuť, čo ich robí nevhodnými na použitie. Tablety a rozpustné lieky síce mierne zvýšené vonkajšie teploty neohrozia, aj u nich je ale ochrana pred teplom nutná.

Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.

Bezplatné novinky zo Zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.