Pacienti s rakovinou pribúdajú, zachytené sú však v pokročilom štádiu, čo zvyšuje náklady
Problémom Slovenska je, že mnohé onkologické diagnózy sú zachytené až v pokročilom štádiu.
Na Slovensku ročne pribudne vyše 40-tisíc pacientov s rakovinou. Vysoký výskyt onkologických ochorení, ktoré sú často zachytené až v pokročilom štádiu, výrazne ovplyvňuje aj produktivitu práce. Strata produktivity práce dosahuje podľa novej štúdie OnkoAliancie Slovensko až 10 % ročného slovenského HDP.
Štúdia OnkoAliancie Slovensko, vypracovaná v spolupráci so Slovenskou zdravotníckou univerzitou, sleduje vynaložené náklady v 8 skupinách diagnóz rakoviny. Hodnotí údaje o priamych a nepriamych nákladoch štátu, stratu produktivity a celospoločenský dopad v daných diagnózach za ostatných 5 rokov.
„Štúdia, ktorú sme realizovali v spolupráci s OnkoAlianciou Slovensko, vyčíslila po prvýkrát nielen priame náklady spojené s liečbou onkologického pacienta, ale aj nepriame náklady vznikajúce absenciou v práci a invaliditou spojenou s týmto ochorením,“ uviedol autor štúdie a expert na zdravotníctvo Róbert Babeľa.
Nárast financií na liečbu
Financie vynaložené na liečbu onkologického pacienta vzrástli za posledných päť rokov o 28 %, čo predstavuje celkový nárast o 2,073 miliardy eur. Alarmujúcim číslom sú však nepriame náklady, ktoré sú často v spojení s onkologickými ochoreniami prehliadané.
Pacient, ktorý podstupuje liečbu, totiž často vypadne z pracovného režimu a jeho absencia má výrazný dopad aj na sociálny a ekonomický systém. Nepriame náklady vznikajúce invaliditou onkologických pacientov vzrástli o 22 %, čo činí sumu až 208 miliónov eur. Problémom Slovenska je, že mnohé onkologické diagnózy sú zachytené až v pokročilom štádiu.
Preventabilné ochorenia
Národný onkologický inštitút pritom vyčíslil, že 30 až 50 % nádorových ochorení je preventabilných. „Oblasť, na ktorú sa ako krajina musíme zamerať, je prevencia, včasné začatie liečby a s tým spojené aj presné zadefinovanie a zlepšenie cesty pacienta, skrátenie čakacích lehôt, lepšie regionálne pokrytie špecialistami a dostupnosť modernej terapie v podobe kategorizovaných inovatívnych liekov. Smutným faktom však zostáva, že Slovensko hradí iba 7 % inovácií registrovaných Európskou liekovou agentúrou za posledné tri roky,“ doplnil predseda OnkoAliancie Slovensko Štefan Korec.
Zdravotníctvo tak podľa Korca potrebuje efektívne investície. „Máme dáta a vieme presne, koľko nás stoja jednotlivé onkologické diagnózy. Na základe týchto zistení môžeme tak lepšie pochopiť aktuálny stav a pripraviť podklady pre tvorbu zdravotníckych politík, rozpočtu a správne nastaviť priority. Potrebujeme zlepšiť diagnostické a klinické postupy, efektívne investovať a reflektovať potreby pacienta. Peniaze vložené do zdravotníctva sú investíciou do našej budúcnosti,“ uzavrel Korec.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na:
Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk
Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk
Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: