Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fnsp za_v zilinskej nemocnici realizuju adenotomiu najmodernejsou endoskopickou metodou.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
V žilinskej nemocnici realizujú adenotómiu najmodernejšou endoskopickou metódou. Foto: FNsP ZA
19. júla 2023 Správy od Informačný servisSITA

Odstránenie hltanovej mandle realizujú v žilinskej nemocnici najmodernejšou endoskopickou metódou

Už viac ako 15 rokov realizuje oddelenie otorinolaryngológie (ORL) Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline výkony endoskopickej adenotómie, laicky povedané – odstránenie nosnej mandle. Jednodňový zákrok v celkovej anestézii absolvuje v žilinskej nemocnici najmodernejšou technikou ročne približne 300 pacientov, prevažne detí vo veku tri až šesť rokov.

Hltanová mandľa sa nachádza za nosovou dutinou v nosohltane a je jednou zo zložiek imunitného systému, ktorá pomáha chrániť telo pred baktériami a vírusmi. Ako uviedla primárka oddelenia ORL FNsP Žilina Gabriela Bugová, patologicky zväčšené tkanivo hltanovej mandle môže spôsobovať zdravotné ťažkosti. „V prípade, ak je potrebné toto tkanivo odstrániť, výkon pozná verejnosť ľudovo pod názvom – výber nosnej mandle. Odborne správne ide však o odstránenie adenoidných vegetácií, ktoré môžu byť pôvodcami problémov, ako je sťažené dýchanie, chrápanie, recidivujúce infekcie horných a dolných dýchacích ciest, zatekanie hlienov, spánkové apnoe a podobne,“ priblížila primárka G. Bugová s tým, že operáciu indikuje špecialista v ORL ambulancii. Nie vždy je ale nutné hneď podstúpiť operačnú liečbu. „Zväčšená hltanová mandľa neznamená okamžite potrebu zákroku a odstránenie tohto tkaniva. Dôležité sú klinické prejavy a výsledky vyšetrení u odborníkov v tejto oblasti,“ doplnila primárka oddelenia ORL v žilinskej nemocnici.

Adenotómiu podstupujú vo FNsP Žilina najčastejšie deti predškolského veku. Operačný výkon prebieha najmodernejšou endoskopickou metódou za použitia tzv. shaveru v celkovej anestézii. „Rodičia deti odprevadia k operačnej sále, kde sú malí pacienti uspávaní po nadýchnutí sa špeciálnym plynom, až následne im je zavedená kanyla a realizovaná tracheálna intubácia. Nevidia žiadnu krv, počas operácie vôbec necítia bolesť a samotný výkon si vôbec nepamätajú,“ zdôraznila výhody pre detského pacienta G. Bugová. Podľa jej slov je endoskopická operácia navyše najefektívnejší spôsob pre kompletné odstránenie zväčšeného lymfoepiteliálneho tkaniva z nosohltanu. „Adenoidné vegetácie vyberáme cez ústa pod neustálou kontrolou endoskopu, ktorý na monitor prenáša zväčšený obraz. Pri operácii využívame na našom pracovisku špeciálny inštrument – shaver a následne ošetrujeme krvácanie elektrokoaguláciou,“ popísala priebeh operácie primárka žilinskej otorinolaryngológie G. Bugová.

Odstránenie zväčšeného tkaniva nosohltanovej mandle patrí medzi ľahké jednodňové zákroky, ktoré sa z prevažnej časti zaobídu bez komplikácií. Pacient je v deň operácie prepustený domov. Primárka ORL v žilinskej nemocnici upozorňuje predovšetkým u detí na priebežné sledovanie stavu. „Je dôležité, aby si dieťa vedelo dobre vyfúkať sekrét z nosa a zvládlo správne dýchať nosom so zatvorenými ústami. Po operácii odporúčame minimálne týždeň dodržiavať pokojový režim, nasleduje kontrola v našej ambulancii a ak je všetko v poriadku, dieťa sa vracia do bežného života aj kolektívu,“ uviedla G. Bugová. Vhodným opatrením po odpuchnutí nosovej sliznice sú tiež dychové cviky, ako napríklad nádych nosom a fúknutie do balóna alebo fúkanie ústami cez slamku do pohára s vodou či rozfúknutie malých papierikov len za pomoci fúknutia nosom.

Operačný výkon je plne hradený z verejného zdravotného poistenia. Vplyvom rozsiahlej spádovej oblasti a nárastu pacientov s indikáciou na adenotómiu je čakacia doba na zákrok v žilinskej nemocnici aktuálne päť až šesť mesiacov. Vedenie FNsP Žilina a ORL oddelenia v tejto súvislosti pripravuje nové zmeny s cieľom zvýšiť počet ORL operačných výkonov u detských pacientov, čím dôjde k skráteniu čakacích dôb. Po odporúčaní odborného lekára sa môžu záujemcovia alebo rodičia telefonicky objednať v pracovné dni v čase od 13.00 do 14.00 h na čísle +421 41 5110 350.

Informačný servis

Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Bezplatné novinky zo Zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.