Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Automatický externý defibrilátor
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
7. júla 2023 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Obce s viac ako 500 obyvateľmi musia do konca budúceho roka zabezpečiť verejne prístupný defibrilátor

Na Slovensku je 2 574 defibrilátorov, vrátane defibrilátorov vo firmách a zdravotníckych zariadeniach, verejne prístupných defibrilátorov je však len 385.

Obce s viac ako 500 obyvateľmi musia do konca budúceho roka zabezpečiť na verejne prístupnom mieste automatický externý defibrilátor (AED). Vyplýva to z novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Pre každých 5 000 obyvateľov musia obce a mestá zabezpečiť na verejne prístupnom mieste dodatočný automatický externý defibrilátor. Od začiatku roka 2025 musia obce a mestá po Slovensku rozmiestniť takmer 2,1 tisíca defibrilátorov.

Verejne prístupné defibrilácie

Mimonemocničné náhle zastavenie krvného obehu sa v Európe vyskytne každé dve minúty. Defibrilácia do troch až piatich minút od kolapsu môže zvýšiť prežívanie na 50 až 70 percent.

Včasnú defibriláciu však nie je možné zabezpečiť posádkami záchrannej zdravotnej služby, ktorých by namiesto súčasných viac ako 300 muselo byť na území Slovenska aspoň 3 000,“ uviedol exminister zdravotníctva, poslanec NR SR za hnutie OĽaNO Marek Krajčí.

Defibrilovať podľa neho dokáže nielen záchranná zdravotná služba, ale aj laický záchranca pomocou automatizovaného externého defibrilátora. Štáty preto zavádzajú programy verejne prístupnej defibrilácie a po svojom území rozmiestňujú prístroje tak, aby boli dostupné širokej verejnosti, ktorá dokáže prístroj zobrať a použiť do piatich minút od kolapsu osoby.

Vo firmách a zdravotníckych zariadeniach

Na Slovensku podľa poslanca Krajčího tvoria srdcovo-cievne ochorenia takmer polovicu príčin všetkých úmrtí. Ročne takto na Slovensku zomrie viac ako 25-tisíc ľudí. Ku viac ako 8-tisíc zastaveniam krvného obehu za rok smeruje záchranná zdravotná služba.

Ochorenie srdca spôsobuje zastavenie obehu až do 83 % prípadov. Defibrilovateľný rytmus má najmenej 23 % postihnutých osôb.

Teda najmenej ku 2 000 osobám za rok by bolo potrebné na Slovensku vyslať a použiť AED a vyškoleného laického záchrancu,“ upozorňuje Krajčí. Na Slovensku je podľa neho 2 574 defibrilátorov, vrátane defibrilátorov vo firmách a zdravotníckych zariadeniach, verejne prístupných defibrilátorov je však len 385.

Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.

Bezplatné novinky zo Zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.