Národná linka na podporu duševného zdravia pokračuje v činnosti, pomáha aj Ukrajincom
Od marca 2022 v dôsledku konfliktu na Ukrajine odborníci na linke poskytujú pomoc aj v ukrajinskom jazyku.
Národná linka na podporu duševného zdravia, ktorú rezort zdravotníctva uviedol do prevádzky v júli 2021, bude naďalej k dispozícii pre každého, kto potrebuje pomoc odborníkov so svojimi psychickými problémami.
Ministerstvo zdravotníctva SR rozhodlo o jej prevádzkovaní do konca septembra tohto roka. Linka funguje v pracovných dňoch od 14.00 do 22.00 hod. a počas víkendov a sviatočných dní od 10.00 do 18.00 hod.
Volať môže každý, kto potrebuje rady a usmernenia od skúseného psychológa. Číslo Národnej linky na podporu duševného zdravia je 0800 193 193. Rezort zdravotníctva o tom informoval v tlačovej správe.
Online psychologické poradenstvo
Linka ponúka online psychologické poradenstvo s cieľom poskytnúť anonymnú a dištančnú formu komunikácie pri poskytovaní služieb v oblasti starostlivosti o duševné zdravie.
Prináša bezpečný priestor na rozhovor o neistote, obavách či psychických problémoch v časoch následkov pandémie, aktuálneho vojenského konfliktu na Ukrajine, či iných neistotách, ktoré prináša súčasnosť.
Odborníci poskytujú podporu aj zdravotníkom, ktorí zažívajú nadmernú záťaž a sú vystavovaní zvýšenej pravdepodobnosti rozvoja stresom podmienených psychických porúch. Poradia volajúcim pri zvládaní akútnej stresovej reakcie či príznakoch rozvíjajúcej sa posttraumatickej stresovej reakcie na mimoriadne stresové udalosti.
Aj v ukrajinskom jazyku
Ľuďom, ktorí potrebujú pomoc pri riešení rôznych problémov a životných situácií, poskytuje služby 24 odborníkov. Od marca 2022 v dôsledku konfliktu na Ukrajine odborníci na linke poskytujú pomoc aj v ukrajinskom jazyku.
Poradenstvo v slovenskom jazyku zabezpečuje 14 odborníkov, na ukrajinskej linke 9 odborníkov a okrem toho pôsobí aj jeden supervízor. Medzi najčastejšie problémy, s ktorými sa občania obracajú na odborníkov, sú napríklad, panické ataky, osamelosť, neistota, zdravotné problémy, ktoré klienti ťažko zvládajú, úzkosti a depresie, ale ide aj o získavanie informácií o psychických poruchách kvôli trpiacim príbuzným.
Ľudia zápasia aj s ťažkosťami so začlenením sa do spoločnosti, nepochopením zo strany okolia, syndrómom vyhorenia, vzťahovými problémami v rodinách, konfliktami či prípadnými samovražednými sklonmi.
Predĺžená činnosť linky
Ministerstvo zdravotníctva SR pôvodne zriadilo túto linku v rámci plnenia opatrení Plánu obnovy a odolnosti SR v oblasti podpory duševného zdravia v júli 2021 na dvanásť mesiacov ako opatrenie na elimináciu dôsledkov pandémie na duševné zdravie. Činnosť linky ministerstvo napokon predĺžilo.
„Starostlivosť o duševné zdravie patrí medzi priority rezortu zdravotníctva a potreba podpory tejto oblasti sa ukázala ako veľmi dôležitá v dôsledku udalostí posledných rokov – pandémie ochorenia COVIS-19, ako aj konfliktu na Ukrajine,“ dodalo ministerstvo.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na:
Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk
Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk
Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: