Na Slovenskú chýbajú v zdravotníctve tisíce pracovníkov, odhadom ide o dvetisíc lekárov a štyritisíc sestier
Minister ale poznamenal, že je potrebné vytvoriť i legislatívnu zmenu, kvôli istej objednávke štátu.
Na Slovensku chýba odhadom okolo dvetisíc lekárov a štyritisíc sestier. Na tlačovej besede na pôde Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR to uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD).
Dodala, že ide o hrubý odhad, keďže im chýbajú dáta. Spolu s ministrom školstva Tomášom Druckerom (Hlas-SD), s ktorým rokovali o nedostatku sestier a lekárov, chcú nájsť riešenia, ako stabilizovať počet študentstva na stredných, ale aj vysokých školách. Diskusia sa týkala i toho, ako navýšiť počet medikov na vysokých školách.
Hlbšia analýza ďalších krokov
„Myslíme si skôr, že pôjdeme cestou, alebo zatiaľ hľadáme riešenia, ako by sme možno v prvom kroku upravili pomer slovenských a zahraničných študentov na lekárskych fakultách. Zároveň budeme hľadať aj zdroje v štátnom rozpočte, ako dofinancovať ten výpadok príjmu, za ktorý by zaplatili zahraniční študenti, ak by ten pomer slovenských a zahraničných študentov na lekárskych fakultách sme upravovali,“ uviedla ministerka Dolinková.
Dodala ale, že predmetné kroky si vyžadujú hlbšiu analýzu, na ktorej mieni pracovať ako vo vlastnom rezorte, tak aj v spolupráci s ministerstvom školstva a chce, aby sa tieto tímy pravidelne stretávali.
Transformovanie študentov
Drucker uviedol, že diskutovali s lekárskymi fakultami a predpokladajú, že približne sto až 150 zahraničných študentov by sa mohlo transformovať na slovenských. Pri počte 130 študentov by podľa neho dofinancovanie výpadku príjmu znamenalo pre štátny rozpočet dva a pol až tri milióny eur.
Uviedol tiež, že vnímajú zo strany lekárskych fakúlt porozumenie. Zdôraznil, že situácia s nedostatkom lekárov sa podľa prognóz môže v najbližších rokoch zhoršiť, a dodal, že uvidia, ako budú reálne vyzerať nástroje.
Minister ale poznamenal, že je potrebné vytvoriť i legislatívnu zmenu, kvôli istej objednávke štátu. Poznamenal, že vysoké školstvo je financované z rozpočtu ministerstva školstva a je toho názoru, že pokiaľ ide o verejné zdroje považuje za prirodzené, že štát by mohol vytvoriť určitú objednávku na dovzdelanie odborov, ktoré prednostne potrebujeme.
Motivácia k štúdiu
Ministerka zdravotníctva uviedla, že diskutovali o viacerých spôsoboch, ako mladých ľudí motivovať k štúdiu na stredných zdravotníckych školách, a tiež ako ich tam udržať tak, aby ostali v systéme a po niekoľkých ročníkoch školu neopustili a reálne do systému nastúpili.
V prípade zmien vo vzdelávaní na stredných zdravotníckych školách Dolinková predpokladá, že bude potrebná zmena kurikúl a nemyslí si, že by sa dané zmeny podarilo zrealizovať do budúceho školského roka.
Cesty ako vzbudiť u mladých ľudí záujem o štúdiu na stredných zdravotníckych školách, či lekárskych fakultách vníma šéfka rezortu zdravotníctva napríklad v motivácii detí už na základných školách. Dolinková sa vyjadrila, že si dokáže predstaviť kampaň na základných školách, dodala, že by sa možno dalo zapojiť do nej medikov.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na:
Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk
Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk
Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: