Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Raovina liecba onkologická liecba pacienti mocovy mechur
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
16. novembra 2023 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Na rakovinu močového mechúra ochorejú ročne stovky Slovákov, na Slovensko už preniká inovatívna liečba

Prichádzajú aj inovatívne konjugáty, kde je liečivo pripravené ako protilátka, ktorá vyhľadá nádorovú bunku a doručí k nej molekulu chemoterapie.

Približne štvrtina pacientov si nájde v moči krv, no aj tak mnohí váhajú s návštevou lekára. Príznaky totiž mylne považujú za infekciu močových ciest. Na rakovinu močového mechúra ochorie ročne viac ako 800 Slovákov. Hoci postihuje mužov i ženy, ide predovšetkým o mužské onkologické ochorenie. Informovala o tom organizácia Nie rakovine.

Keď sa objavia ťažkosti pri močení alebo je v moči krv, je to jasný dôvod na lekárske vyšetrenie. Podobné ťažkosti môže vyvolať aj zápal močových ciest, no kultivácia moču a antibiotická liečba taký problém rýchlo vyriešia. Cesta pacienta by teda pri prvých príznakoch mala smerovať k všeobecnému lekárovi. Ak sa problémy nevyriešia, je potrebné vyhľadať urológa, ktorý vykoná diagnostické vyšetrenia. A ak sa potvrdí diagnóza rakoviny močového mechúra, ďalší postup závisí od štádia ochorenia.

Tzv. povrchový karcinóm, ktorý sa nachádza len na výstelke mechúra, lieči urológ tzv. transuretrálnou resekciou. V prípade nádoru, ktorý recidivuje, sa do mechúra podáva imunoterapia. Ak ide o nádor, ktorý prerastá hlbšie do steny mechúra cez jeho vnútornú svalovinu (invazívny karcinóm), je nutné podanie chemoterapie s následným odstránením močového mechúra a priľahlých lymfatických uzlín,“ hovorí klinický onkológ Michal Chovanec z Národného onkologického ústavu. Dôležitá je úzka spolupráca urológa a onkológa.

Chemoterapiou dokážeme navodiť zmenšenie nádoru a metastáz asi u 50 % pacientov. Efekt však býva dočasný a spravidla trvá niekoľko mesiacov. Každá ďalšia aktivácia ochorenia je odolnejšia voči chemoterapii a liečebné možnosti sú tu obmedzené,“ uviedol Chovanec. Na Slovensko už podľa neho preniká inovatívna liečba imunoterapiou, ktorá stimuluje naše vlastné biele krvinky v boji proti rakovine.

Napríklad udržiavacia imunoterapia po efektívnej liečbe chemoterapiou niektorým pacientom predĺži život o mesiace aj roky. Prichádzajú aj inovatívne konjugáty, kde je liečivo pripravené ako protilátka, ktorá vyhľadá nádorovú bunku a doručí k nej molekulu chemoterapie. Takéto inovatívne lieky sú podľa štúdií účinné a zdá sa, že v budúcnosti ich budeme kombinovať s imunoterapiou pre silnejší efekt. Pre takúto liečbu však na Slovensku zatiaľ neexistuje kategorizácia pre úhradu poisťovňami,“ uzavrel Chovanec.

Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.

Bezplatné novinky zo Zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.