Mladých zdravotných sestier je na Slovensku málo. Aké sú dôvody?
Jedným z nástrojov na udržanie sestier sú zmeny v platovom automate v rokoch 2023 a 2024, ktoré zvýšili úroveň priemernej mesačnej mzdy.
Slovensko má málo mladých zdravotných sestier. Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA) poukázal na výsledky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), podľa ktorých vo vekovej kategórii 20 až 29 rokov máme 8 % sestier, ich podiel sa od roku 2018 nemení.
Vo veku 30 až 39 rokov je ich 14 %, pričom v roku 2018 ich bolo 16 %. Od roku 2020 zároveň klesal aj podiel sestier vo veku 40 až 49 rokov. Naopak, postupne rastie podiel zdravotných sestier vo veku nad 50 rokov.
Celkový počet sestier v roku 2022 medziročne poklesol o 0,9 % z 31 190 na 30 910. Nízky podiel mladých sestier je spôsobený odlivom až polovice absolventiek zdravotníckych škôl do zahraničia.
Hlavným lákadlom je podľa prieskumu ISA nielen vyššie finančné ohodnotenie, ale aj prijateľnejšie pracovné podmienky. Jedným z nástrojov na udržanie sestier sú zmeny v platovom automate v rokoch 2023 a 2024, ktoré zvýšili úroveň priemernej mesačnej mzdy.
Uvedené mzdy už zahŕňajú všetky príplatky, vrátane práce nadčas aj počas víkendov a sviatkov. Na prilákanie mladých sestier ISA odporúča v automate posilniť odmeňovanie za výsledky práce, systematicky merať spokojnosť pacientov s prácou sestier a výsledky zohľadniť pri ich odmeňovaní. Vhodným nástrojom je aj zriaďovanie jaslí a škôlok v zdravotníckych zariadeniach a úprava pracovného času zohľadňujúc a potreby mladých rodičov.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na:
Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk
Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk
Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: