Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Potrat interrupcia potratova interrupcna tabletka.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Canva
15. februára 2024 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Ministerstvo dostalo petíciu proti zavedeniu potratovej tabletke. Ide však o bezpečnejšiu formu

Podľa iniciátorov je potrebná osveta o rizikách potratu, ako aj o lepších dostupných riešeniach.

Petíciu proti zavedeniu potratovej tabletke podpísalo takmer 12-tisíc ľudí. Asociácia za život a rodinu a CitizenGO Slovensko odovzdala petíciu ministerke zdravotníctva Zuzane Dolinkovej. V petícii žiadajú ministerku, aby nepodľahla potratovej lobby a aby neliberalizovala usmrcovanie nenarodených detí.

Podľa predsedu Asociácie za život a rodinu Tomáša Kováčika by bolo zlyhaním, keby sa za tejto vlády presadila progresívna agenda v podobe zavedenia chemických jedov na usmrcovanie nenarodených detí. „Potratové tabletky nie sú bezpečné, vo svete už došlo aj k úmrtiam matiek po ich užití v dôsledku infekcie a toxického šoku vyvolaného baktériami,“ povedal Kováčik.

Osveta o potratoch

Organizácie pripomenuli, že vláda sa vo svojom Programovom vyhlásení zaviazala, že v kultúrno-etických otázkach zachová status quo, a preto sa iniciátori petície obracajú na všetkých vládnych predstaviteľov a poslancov, aby sa zasadili za odmietnutie snahy o liberalizáciu potratov, a aby zlepšili ochranu nenarodených detí a ich matiek. Podľa iniciátorov je potrebná osveta o rizikách potratu, ako aj o lepších dostupných riešeniach.

Aktuálne dostupná štatistika hovorí, že po dlhých rokoch klesania počtu potratov, žiaľ, v roku 2022 počet umelo usmrtených nenarodených detí stúpol, a to až o 5,5 percenta. Zavraždili sme teda o tristo detí viac ako v roku 2021. Celkový počet usmrtených nenarodených detí predstavoval taký počet, ako majú napríklad Bojnice, Dobšiná či Sládkovičovo obyvateľov,“ priblížil Matúš Hagara zo CitizenGO Slovensko.

Systémové riešenia

Kováčik podotkol, že sú potrebné systémové riešenia štátu na pomoc tehotným matkám a na zásadné zlepšenie osvety o rizikách potratu a lepších riešeniach ich zložitých situácií.

Hagara súčasne upozornil na to, že by bolo v rozpore so zákonom, ak by chemický potrat chcela zaviesť ministerka podpísaním vyhlášky. Chemický potrat podľa neho nemožno zaviesť podpísaním štandardného postupu ani zmenou vyhlášky.

Pani ministerka Dolinková, ak zavediete chemické potraty na Slovensku a nejaká žena-matka pre to zomrie, budeme mať na rukách jej krv,“ vyhlásil Hagara a vyzval Dolinkovú, aby si dobre premyslela svoje kroky.

Je bezpečnejšia a šetrnejšia

Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť považuje využite potratovej tabletky pod lekárskou kontrolou a v súlade so všetkými odbornými usmerneniami za bezpečnejšie a menej rizikové prerušenie tehotenstva ako je chirurgický zákrok.

Predsedníčka Výboru Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) na tlačovej konferencii už v roku 2020 uviedla, že medikamentózna forma potratu nie je rizikovejšia ako chirurgická. Odvolávala sa pritom na niekoľko vedeckých štúdií.

O medikamentóznej forme interrupcie hovorí ako o „šetrnejšej forme k zdraviu žien.“ Jedna zo štúdií podľa nej hovorí o tom, že chirurgické prerušenie tehotenstva zvyšuje riziko predčasného pôrodu o 90 percent. „Ide dokonca o riziko predčasného pôrodu pred 28 týždňom,“ podotkla.

Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Bezplatné novinky zo Zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.