Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lekár ambulancia vysetrenie diagnoza diagnostika liecba migrena
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
23. marca 2023 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Migrenikom ich ochorenie ovplyvňuje každodenný život, uvádzajú to v prieskume

Na Slovensku môže podľa štatistík trvať cesta k diagnostike migrény v priemere štyri roky, preto je podľa odborníkov žiaduca aj zodpovedná spolupráca pacienta.

Migréna postihuje stovky tisíc ľudí na Slovensku. Bolesťou hlavy, ktorá sa opakuje viac ako dvakrát do mesiaca, podľa prieskumu spoločnosti Teva Pharmaceuticals Slovakia trpí tretina ľudí na Slovensku.

Pre bolesť hlavy raz za čas vynechá prácu, školu, alebo si nemôže plniť iné povinnosti 44 percent opýtaných. Viac ako polovica migrenikov tvrdí, že migréna ovplyvňuje ich celkové zdravie a spokojný život.

Sprevádzajúce javy

V roku 2021 podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií prišlo do ambulancií neurológov na Slovensku 26,7 tisíca ľudí s diagnózou migréna a iné syndrómy bolesti hlavy, s výraznou prevahou žien oproti mužom.

Podozrenie, že ide o migrénu, by pacienti mali mať vtedy, ak je bolesť sprevádzaná aj inými ťažkosťami a objavuje sa opakovane. Bolesť hlavy pri migréne je typicky jednostranná, pulzujúca, často sprevádzaná vracaním, črevnými problémami, precitlivenosťou na zvuky, svetlo a pachy, a je taká silná, že bráni vo výkone každodenných aktivít.

Dlhá cesta k diagnostike

Na Slovensku môže podľa štatistík trvať cesta k diagnostike migrény v priemere štyri roky, preto je podľa odborníkov žiaduca aj zodpovedná spolupráca pacienta. Ak si pacienti vedú záznamy o bolestiach hlavy, je pre všeobecného lekára jednoduchšie vylúčiť iné faktory, ktoré môžu spôsobovať bolesť a odporučiť ďalšie vyšetrenia u špecialistu.

Definitívna diagnostika a následná liečba migrény patrí do rúk neurológa, ktorý na základe anamnézy a ďalších vyšetrení vrátane MRI stanoví diagnózu a navrhne adekvátnu liečbu.

Dôležitú úlohu v diagnostike a nastavení vhodnej liečby hrá aj pacient. Pokiaľ si vedie záznamy o atakoch bolestí hlavy, intenzite, opakovaní, prípadne o spúšťačoch a okolnostiach vzniku bolestí hlavy, je jednoduchšie diagnostikovať ochorenie a nastaviť vhodnú liečbu,“ tvrdí neurologička Anetta Kováčiková.

Plnohodnotný život aj s migrénou

Odborník hovorí, že s liečenou migrénou sa dá viesť plnohodnotný život. „V súčasnosti existujú rôzne možnosti liečby. Primárne sa podáva akútna liečba bežnými analgetikami alebo triptanmi, ak zlyhá alebo má pacient ataky príliš často alebo ak záchvat trvá viac ako 48 hodín a narúša bežné denné aktivity, lekár môže predpísať profylaktickú liečbu, ktorá sa podáva preventívne a tabletková forma sa užíva denne,“ uviedol neurológ Peter Valkovič.

Ak sa pri tejto liečbe nezníži počet záchvatov, už viac ako dva roky podľa neho môžu pacienti dostať biologickú liečbu, ktorá sa podáva injekčne, zväčša jedenkrát mesačne.

Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.

Bezplatné novinky zo Zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.