Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Aa1.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Slávnostné zasadnutie Vedeckej rady UPJŠ LF v historickej posluchárni LF na ulici Dr. Kostlivého. Foto: Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach
16. októbra 2023 Správy od Informačný servisSITA

Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach si bohatým slávnostným programom pripomenula 75. výročie svojho založenia

História Lekárskej fakulty sa začala písať predložením návrhu na otvorenie Lekárskej fakulty v Košiciach profesorom Jánom Kňazovickým v máji 1948 dekanátu Lekárskej fakulty Slovenskej univerzity v Bratislave, po schválení ktorého sa 20. júla 1948 Národné zhromaždenie Československej republiky uznieslo na zákone zriaďujúcom pobočku lekárskej fakulty Slovenskej univerzity v Košiciach so začiatkom študijného roku 1948-1949.

Vznik košickej lekárskej fakulty predstavoval moderné začiatky vzdelávania lekárov na východnom Slovensku a rozvoj vysokého školstva v povojnovom období v tomto regióne. Odvtedy prešlo už trištvrte storočia a Lekárska fakulta UPJŠ si naďalej nepretržite veľmi úspešne plní svoje základné spoločenské poslanie – vychováva kvalitných lekárov a realizuje moderný medicínsky výskum.

V stredu 11. októbra sa uskutočnili oslavy 75. výročia vzniku Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorých súčasťou bolo dopoludnia slávnostné zasadnutie Vedeckej rady UPJŠ LF v historickej posluchárni LF na ulici Dr. Kostlivého a popoludní sa konal slávnostný program spojený s odovzdaním ocenenia pre jubilujúcich pracovníkov UPJŠ LF v Aule LF na Triede SNP 1.

Aa2.jpg
Slávnostné zasadnutie Vedeckej rady UPJŠ LF v historickej posluchárni LF na ulici Dr. Kostlivého.Foto: Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach

Slávnostné zasadnutie Vedeckej rady UPJŠ LF v historickej posluchárni LF na ulici Dr. Kostlivého sa konalo za prítomnosti pozvaných hostí, medzi ktorými bola v zastúpení rektora Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach prof. MUDr. Daniela Pellu, PhD. prorektorka prof. MVDr. Monika Halánová, PhD.; prorektorka Dr.h.c. prof. Mgr. Slávka Tomaščíková, PhD. prorektorka doc. Ing. Silvia Ručinská, PhD., univerzitná profesorka; prorektorka JUDr. Ľudmila Elbert, PhD.; predsedníčka Akademického senátu UPJŠ prof. MUDr. Jana Kaťuchová, PhD., MBA; bývalí rektori UPJŠ prof. MUDr. Ladislav Mirossay, DrSc. a prof. h. c. prof. JUDr. Vladimír Babčák, CSc.; dekan Právnickej fakulty UPJŠ prof. JUDr. Miroslav Štrkolec, PhD.; dekan Fakulty verejnej správy UPJŠ doc. JUDr. Mgr. Michal Jesenko, PhD.; prodekan Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach doc. Mgr. Michal Gallay, PhD.; prodekan Filozofickej fakulty UPJŠ prof. PhDr. Marián Andričík, PhD.; členovia akademických senátov fakúlt UPJŠ v Košiciach a ďalší akademickí funkcionári UPJŠ, zástupcovia viacerých univerzitných pracovísk a odborovej organizácie.

Pozvanie na slávnostné zasadnutie Vedeckej rady UPJŠ LF prijali aj hostia z iných univerzít a fakúlt: prodekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave prof. RNDr. Ivan Varga, PhD. at PhD.; prodekan Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine Univerzity Komenského Bratislave doc. MUDr. Kamil Biringer, PhD. a v zastúpení rektora Slovenskej zdravotníckej univerzity a dekana Lekárskej fakulty SZÚ prodekan doc. MUDr. Ľubomír Skladaný, PhD.; ďalej rektor Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach prof. MVDr. Jozef Nagy, PhD.; prorektor Technickej Univerzity Košice Ing. Rastislav Ručinský, PhD.; dekan Podnikovohospodárskej fakulty v Košiciach Ekonomickej univerzity v Bratislave Dr. h. c. prof. RNDr. Michal Tkáč, CSc. a dekan Teologickej fakulty v Košiciach Katolíckej univerzity v Ružomberku doc. ThDr. Radoslav Lojan, PhD.

Slávnostnej Vedeckej rady Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach sa zúčastnili aj predstavitelia štátnej správy a samosprávy, riaditelia a námestníci výučbových základní Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, zástupcovia ústavov Slovenskej akadémie vied a ďalší milí hostia.

Hostiteľom osláv bol dekan prof. MUDr. Peter Jarčuška, PhD. a promótorom slávnostnej vedeckej rady bol prodekan pre vedecko-výskumnú činnosť prof. MUDr. Pavol Kristian, PhD.

Prítomní za Lekársku fakultu UPJŠ v Košiciach boli tiež: prodekanka pre štúdium v študijnom programe všeobecné lekárstvo v anglickom jazyku a poverená zastupovaním dekana prof. MUDr. Želmíra Macejová, PhD., MPH; prodekanka pre pedagogickú činnosť v 1. – 3. ročníku študijného programu všeobecné lekárstvo doc. MUDr. Ingrid Hodorová PhD., univerzitná profesorka; prodekan pre pedagogickú činnosť v 4. – 6. ročníku študijného programu všeobecné lekárstvo doc. MUDr. Pavol Joppa PhD.; prodekan pre študijný program zubné lekárstvo v slovenskom a anglickom jazyku MUDr. Peter Kizek, PhD., MHA, MPH a prodekanka pre granty, rozvoj a medzinárodné vzťahy doc. RNDr. Miroslava Rabajdová, PhD.

Pozvanie prijal aj bývalý dekan UPJŠ LF Dr. h. c. prof. MUDr. Andrej Jenča, CSc., MBA a hosťami slávnostnej vedeckej rady boli viacerí meritní profesori, členovia vedeckej rady a akademického senátu a prednostovia kliník a ústavov Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Slávnostné zasadnutie Vedeckej rady Lekárskej fakulty UPJŠ otvoril promótor prof. MUDr. Pavol Kristian, PhD. V úvode pozdravil prítomných prostredníctvom videa rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach prof. MUDr. Daniel Pella, PhD., ktorý sa nemohol osobne zúčastniť osláv 75. výročia vzniku Lekárskej fakulty UPJŠ kvôli pracovným povinnostiam v Bostone.

Ako poznamenal rektor profesor Daniel Pella vo svojom videopozdrave, „Harvardova univerzita nachádzajúca sa v Bostone patrí medzi najlepšie na svete a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach patrí medzi tie najlepšie na Slovensku, pričom jej Lekárska fakulta patrí medzi najlepšie fakulty UPJŠ a z roka na rok vychováva kvalitnejších absolventov a produkuje stále lepší výskum.“

Jubilujúcej Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach rektor prof. MUDr. Daniel Pella, PhD. zaželal, aby naďalej napredovala a aby bola vždy veľká radosť a česť byť jej zamestnancom a študentom.

Nasledoval slávnostný príhovor dekana Lekárskej fakulty prof. MUDr. Petra Jarčušku, PhD., v ktorom vyzdvihol osobu a prínos profesora Jána Kňazovického pre vznik lekárskej fakulty v Košiciach a spomenul dôležité míľniky v jej histórii.

„Pre život človeka je 75 rokov obdobím, kedy má už produktívny vek za sebou a môže právom bilancovať prežité roky. V živote inštitúcie je to vek, ktorý už ukázal jej opodstatnenie a prínos pre spoločnosť, no zároveň je to čas nových výziev a ambícií do budúcnosti. S potešením môžem konštatovať, že naša lekárska fakulta má vytvorené veľmi dobré predpoklady pre výchovu kvalitných lekárov a iných zdravotníckych pracovníkov, aj rozvoj vedeckého medicínskeho poznania. Našou prioritou je ďalšie zlepšovanie pedagogickej a vedecko-výskumnej činnosti a skvalitňovanie výučbového procesu. Plánujeme preto rozšírenie nášho simulátorového centra, chceme zachytiť vlnu využitia umelej počítačovej inteligencie a veľký prínos očakávame aj od zriadenia pobočky našej fakulty v Prahe. Aktuálne riešime asi stovku vedeckých projektov v rôznych grantových schémach a sme riešiteľmi 6 projektov rámci programu Horizont 2020 a Horizont Európa, pričom pracujeme na zvýšení našej grantovej úspešnosti.

Za 75-ročnú históriu našej fakulty odišlo do zdravotníckej praxe už takmer 17-tisíc našich úspešných absolventov. Aktuálne opúšťa našu fakultu takmer päťsto absolventov ročne a nás teší, že sú žiadaní na pracovnom trhu vo svojom odbore na Slovensku, aj v zahraničí. Výučba sa realizuje v ôsmich študijných programoch – v doktorských študijných programoch všeobecné lekárstvo a zubné lekárstvo v slovenskom a anglickom jazyku a v zdravotníckych odboroch ošetrovateľstvo, fyzioterapia, verejné zdravotníctvo a laboratórne vyšetrovacie metódy. V tomto akademickom roku u nás študuje takmer 3,5-tisíc študentov, z toho vyše 1300 v anglickom jazyku – pričom títo medici z vyše 50 krajín sveta výrazne prispievajú k rozvoju fakulty, univerzity a celého mesta Košice. Máme dokopy 190 doktorandov v jedenástich študijných programoch v dennej a externej forme aktuálne a vyše 1500 lekárov a sestier je u nás zaradených v špecializačnej a certifikačnej príprave v štyridsiatich programoch.

Za týmito číslami je potrebné vidieť množstvo ľudí. Do histórie tejto fakulty za zapísalo veľké množstvo skvelých učiteľov, ktorým patrí naša veľká vďaka. Ocenenie však nepatrí len pedagógom za ich náročnú a zodpovednú prácu, ale aj ďalším pracovníkom, bez ktorých by chod našej fakulty nebol možný – medzi nimi sú vedeckí pracovníci, laboranti, administratívny a technicko-prevádzkoví zamestnanci, ktorí spolu tvoria zmysluplne fungujúci systém prinášajúci ovocie v podobne našich úspešných absolventov,“ zdôraznil vo svojom príhovore dekan Lekárskej fakulty prof. MUDr. Peter Jarčuška, PhD.

Následne dekan LF prečítal pozdravný list od prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, ktorá zagratulovala vedeniu, pracovníkom a študentom Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach k významnému jubileu.

„Sedemdesiatpäť rokov existencie fakulty jednoznačne potvrdilo, že patrí medzi etablované vzdelávacie inštitúcie lekárskych smerov v rámci Slovenska i strednej Európy. Svedčí o tom aj množstvo úspešných domácich a zahraničných absolventov. Ak vnímame kvalitné vzdelanie ako základ pre budúcnosť jednotlivca i celej spoločnosti, patrí Vaša fakulta medzi dôležité články, ktoré k tomuto cieľu dlhodobo prispievajú.

Vašu fakultu vnímam ako živý organizmus, ktorý sa neustále vyvíja a prispôsobuje dobe i vedeckým poznatkom. Oceňujem aj etickú rovinu Vašej práce, ktorú vo vzdelávaní budúcich lekárov akcentujete. Patria k nej aj programy v oblasti edukácie verejnosti či vedeckovýskumná činnosť, napríklad v oblasti hľadania inovatívnych liečiv a postupov pri liečbe rakoviny.

Úprimne Vám ďakujem a do ďalších rokov Vám želám veľa úspechov v osobnom i profesionálnom živote,“ konštatovala v liste adresovanom dekanovi Lekárskej fakulty UPJŠ prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Nasledovali príhovory predstaviteľov lekárskych fakúlt, ktoré predniesli prodekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave prof. RNDr. Ivan Varga, PhD. at PhD.; prodekan Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine Univerzity Komenského Bratislave doc. MUDr. Kamil Biringer, PhD. a prodekan Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity doc. MUDr. Ľubomír Skladaný, PhD.

Po príhovoroch hostí odovzdal dekan UPJŠ LF prof. MUDr. Peter Jarčuška, PhD. a predseda Akademického senátu UPJŠ LF doc. Ing. Jaroslav Majerník, PhD. pri príležitosti 75. výročia založenia Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach Pamätné plakety a Pamätné listy zástupcom týchto akademických pracovísk a partnerských inštitúcií:

  • Technickej univerzite Košice
  • Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach
  • Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave
  • Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského so sídlom v Martine
  • Lekárskej fakulte Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave
  • Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach
  • Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach
  • Filozofickej fakulte UPJŠ v Košiciach
  • Fakulte verejnej správy UPJŠ v Košiciach
  • Podnikovohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave so sídlom v Košiciach
  • Katolíckej univerzite v Ružomberku
  • Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice
  • Detskej fakultnej nemocnici Košice
  • Východoslovenskému onkologickému ústavu, a.s.
  • Východoslovenskému ústavu srdcových a cievnych chorôb, a.s.
  • Nemocnici AGEL, Košice-Šaca, a.s.
  • Kardiocentru AGEL, s.r.o.
  • Vysokošpecializovanému odbornému ústavu geriatrickému sv. Lukáša v Košiciach n. o.
  • Inštitútu nukleárnej a molekulárnej medicíny
  • SVETU ZDRAVIA a.s.
  • Univerzitnej nemocnici – Nemocnici svätého Michala a.s., pracovisku Košice
  • Akadémii Košice, n.o.
  • Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana Prešov
  • Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva Košice
  • Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, pobočke Košice
  • Medirex Group

A dodatočne bude ocenenie odovzdané 1. lekárske fakulte Univerzity Karlovej v Prahe, ktorej zástupca sa nemohol osobne zúčastniť Slávnostnej vedeckej rady UPJŠ LF.

Po ukončení oficiálnej časti slávnostného zasadnutia pri príležitosti 75. výročia vzniku Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach nasledoval krátky kultúrny program v podaní sláčikového kvarteta FUSION BOWS QUARTET, ktoré zahralo tri pôsobivé skladby: AIR, BARCAROLLE a THE MUSIC OF THE NIGHT. Po kultúrnom programe uviedol dekan UPJŠ LF prof. MUDr. Peter Jarčuška, PhD., nasledujúci odborný program.

V rámci prednáškového bloku ako prvý vystúpil vnuk profesora Jána Kňazovického MUDr. Miloš Kňazovický, MPH, ktorý vo svojej prednáške nazvanej „Profesor Kňazovický a založenie Lekárskej fakulty v Košiciach“ pripomenul významnú osobnosť spoluzakladateľa košickej lekárskej fakulty a jej prvého dekana, profesora doktora Jána Kňazovického a dôležité historické momenty súvisiace so založením našej lekárskej fakulty.

Ďalšie prednášky predniesli:

  • prof. RNDr. Ivan Varga, PhD. et PhD.: Lekárske fakulty a vedecký výskum na Slovensku
  • MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., MPH, CETC: Spolupráca Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice a Lekárskej fakulty UPJŠ v minulosti a dnes
  • prof. MUDr. Zuzana Gdovinová, CSc., FESO, FEAN: Cievne mozgové príhody a Neurologická klinika UPJŠ LF a UNLP Košice včera a dnes
  • prof. Ing. Mária Mareková, CSc.: Chémia v historickom kontexte medicínskeho vzdelávania

Popoludní sa konal slávnostný program spojený s odovzdaním ocenenia pre jubilujúcich pracovníkov Lekárskej fakulty UPJŠ v Aule LF na Triede SNP 1, ktorého sa zúčastnili okrem ďalších pozvaných hostí aj pracovníci kliník, ústavov a iných pracovísk Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Súčasťou programu slávnostný príhovor dekana UPJŠ LF prof. MUDr Petra Jarčušku, PhD., ktorý prítomným zamestnancom prečítal pozdrav od prezidentky SR Zuzany Čaputovej, odovzdávanie ocenení jubilujúci pracovníkom, kultúrny program v podaní sláčikového kvarteta FUSION BOWS QUARTET a sólistky Beáty Bakalárovej a slávnostné prednášky rozdelené do dvoch blokov.

Slávnostné prednášky – sekcia štátnicových predmetov:

  • prof. MUDr. Róbert Dankovčík, PhD., MPH: Gynekológia a pôrodníctvo včera, dnes a zajtra
  • MUDr. Gabriel Koľvek, PhD. a doc. MUDr. Veronika Vargová, PhD.: Pediatria včera, dnes a zajtra
  • prof. MUDr. Ivica Lazúrová DrSc.: Interná medicína včera, dnes a zajtra
  • prof. MUDr. Jana Kaťuchová, PhD., MBA: Chirurgia včera, dnes a zajtra
  • Dr. h. c. prof. MUDr. Andrej Jenča CSc., MPH: Stomatológia včera, dnes a zajtra

Slávnostné prednášky – sekcia mladých lekárov a výskumníkov:

  • MVDr. Andrea Kreheľová, PhD.: Glutatiónperixidáza 1, 2 a 3 počas preimplantačnej fázy gravidity u myší
  • RNDr. Matúš Čoma, PhD.: Bunková komunikácia nádorovej strómy
  • MUDr. Kristína Kulcsárová, PhD.: Prodromálna Parkinsonova choroba a nové biomarkery: po stopách neurodegenerácie
  • MUDr. Jakub Gazda, PhD.: Umelá inteligencia v klinickej medicíne

Slávnostný program v Aule ukončil svojim príhovorom predseda Akademického senátu Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach doc. Ing. Jaroslav Majerník, PhD.

História Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach

História košickej lekárskej fakulty sa začala písať v roku 1948. Vznik lekárskej fakulty v metropole východného Slovenska v povojnovom období bol reakciou na vtedajší nedostatok lekárov v tomto regióne. Založenie lekárskej fakulty predstavovalo nielen moderné začiatky vzdelávania lekárov v tejto oblasti, ale aj rozvoj vysokého školstva v tomto regióne. Medzi kľúčové dátumy patria tieto:

Desiateho mája 1948 predložil riaditeľ košickej štátnej nemocnice profesor Ján Kňazovický dekanátu Lekárskej fakulty Slovenskej univerzity v Bratislave návrh na otvorenie jej pobočky v Košiciach a 20. júla bol prijatý zákon zakladajúci zriadenie košickej pobočky. Následne 9. augusta vznikol Úrad dekanstva na Šrobárovej ulici vedený prof. MUDr. Jánom Kňazovickým. Prvé zasadnutie pedagogického zboru sa konalo v dňoch 14.–16. septembra 1948 za účasti predstaviteľov materskej fakulty a mesta Košíc a 1. októbra sa konal zápis prvých 32 poslucháčov. Devätnásteho októbra zaznela v Košiciach prvá prednáška, ktorú predniesol gynekológ a pôrodník profesor Teodor Schwarz. Slávnostné otvorenie fakulty sa konalo 29. januára 1949 v budove košického divadla a prví absolventi košickej pobočky lekárskej fakulty zaradení z materskej bratislavskej fakulty do najvyššieho ročníka promovali už v roku 1950. Viac o histórii UPJŠ LF: https://www.upjs.sk/lekarska-fakulta/fakulta/historia-fakulty/

Ako vníma Lekársku fakultu UPJŠ v Košiciach v kontexte jej 75-ročnej histórie
Dekan prof. MUDr. Peter Jarčuška?

„O vznik pobočky Lekárskej fakulty Slovenskej univerzity v Bratislave sa v roku 1948 významnou mierou zasadil vynikajúci chirurg a vtedajší riaditeľ Štátnej nemocnice v Košiciach prof. MUD. Ján Kňazovický, ktorý sa následne stal aj prvým dekanom fakulty. Fakulta pôsobila najprv v komplexe historických budov na Šrobárovej ulici a časť pracovísk bola situovaná v nemocnici na Rastislavovej ulici. Po vybudovaní nového nemocničného komplexu na Triede SNP sa fakulta v osemdesiatych rokoch presťahovala do novej budovy teoretických ústavov, kde sa vďaka úzkemu prepojeniu s nemocnicou vytvorili dobré podmienky pre pregraduálnu a postgraduálnu výchovu lekárov a vedecký výskum. Negatívom bolo, že budovu budova patrila fakultnej a neskôr univerzitnej nemocnici, ktorá do tohto objektu neinvestovala a budovu previedla na univerzitu až v roku 2010 bez predchádzajúcich väčších investícií do jej obnovy hovorí dekan Lekárskej fakulty UPJŠ prof. MUDr. Peter Jarčuška, PhD.

Dekan.jpg
Foto: Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach

Za kľúčový míľnik dekan UPJŠ LF považuje rok 1989, kedy sa zaviedli demokratické princípy výučby, vnikol akademický senát a bola prijatá demokratická voľba dekana. Ďalším pozitívom bolo otvorenie sa svetu a začatie výučby zahraničných študentov v akademickom roku 1992/1993.
Naopak, nepriaznivou súčasťou histórie fakulty bolo vypovedanie zmluvy o zriadení výučbovej základne zo strany nášho najvýznamnejšieho partnera, univerzitnej nemocnice, zhruba pred desiatimi rokmi a následnú nutnosť podpísania zmluvy s negatívnym dopadom na lekársku fakultu. Išlo o zrušenie niektorých klinických pracovísk, oklieštenie právomocí prednostom kliník a zhoršenie podmienok pre pedagogických pracovníkov na klinikách s negatívnym dopadom na vedecko-výskumnú činnosť počas nasledujúcich rokov, pričom k uspokojivej úprave zmluvy došlo až v roku 2018.

„Posledné roky môžem hodnotiť veľmi kladne, pretože sa k nim viaže rozvoj fakulty po rôznych stránkach. V oblasti vedy nám pribudlo Centrum klinického a predklinického výskumu MEDIPARK vybudované v rámci univerzitného vedeckého parku, ktoré prešlo pod našu správu. Z našej iniciatívy sme vytvorili národný uzol v rámci medzinárodnej vedeckej infraštruktúry ECRIN – Slovacrin, ktorého cieľom je národná aj medzinárodná spolupráca v rámci klinického výskumu a realizácia multicentrických akademických klinických štúdií v Slovenskej republike. Aktuálne riešime zhruba sto vedeckých projektov v rôznych grantových schémach a sme riešiteľmi 6 projektov rámci programu Horizont 2020 a Horizont Európa.

Oblasť pedagogiky sa nám podarilo výrazne posunúť vďaka vybudovaniu Centra simulátorovej a virtuálnej medicíny v roku 2021 z vlastných zdrojov fakulty v objeme takmer 3 milióny eur, ktoré významne prispelo k skvalitneniu pedagogického procesu a rozšírilo a zatraktívnilo možnosti predklinickej a klinickej výučby. Taktiež umožňuje modernú praktickú výučbu bez zaťaženia pacienta – desiatky špecializovaných simulátorov poskytuje študentom možnosti bez obmedzení trénovať rôzne ošetrovateľské techniky, resuscitáciu pacienta, šitie rán, laparoskopické operácie a iné zdravotnícke úkony.

V neposlednom rade je treba spomenúť aj kompletné nové opláštenie našej budovy, ktoré sa podpísalo nielen pod jej estetický nový dizajn, ale výrazne tiež znížilo energetické nároky. Rekonštrukcia bola rozdelená na viacero etáp a hradená prevažne z našich vlastných zdrojov, pričom naša celková investícia do rekonštrukcie plášťa budovy predstavovala viac ako 5 miliónov eur. Z vlastných zdrojov sme financovali aj rekonštrukciu viacerých interiérov, napríklad naša aula získala veľmi reprezentatívny charakter, zrekonštruovali sme viaceré posluchárne a ďalšie priestory. Nasledovať budú aj ďalšie rekonštrukcie vnútri našej štyridsať ročnej budovy, napríklad je nutná výmena rozvodov vody a elektriny – čo bude závisieť od našich finančných možností. Takéto veľké investície sú možné iba vďaka našim príjmom za výučbu študentov v anglickom jazyku, ktorých počet v posledných rokoch výrazne vzrástol, za čím je treba vidieť množstvo práce našich pedagógov. Začatie výučby v anglickom jazyku v deväťdesiatych rokoch preto bolo, samozrejme, takisto veľkým míľnikom v našej histórii, vďaka ktorému sme sa otvorili svetu, prispelo to k nášmu vyššiemu hodnoteniu v rankingoch – a v neposlednom rade nám to umožňuje investovať do rozvoja fakulty,“ zdôrazňuje prof. MUDr. Peter Jarčuška, PhD.

Za 75 rokov sa Lekárska fakulta UPJŠ stala podľa dekana Petra Jarčušku veľmi dobrou značkou a pri hodnotení slovenských fakúlt sa vo všeobecnosti umiestňuje na popredných miestach rebríčka bez ohľadu na zameranie štúdia. „Považujem preto našu fakultu za kvalitnú a životaschopnú inštitúciu, ktorá poskytla vzdelanie už 17-tisíc absolventom, ktorí boli a sú žiadaní na pracovnom trhu vo svojom odbore na Slovensku, aj v zahraničí,“ podotýka dekan profesor Peter Jarčuška, ktorý so svojim tímom spolupracovníkov pracuje na ďalšom rozvoji fakulty.

„Naša lekárska fakulta má vytvorené veľmi dobré predpoklady pre výchovu kvalitných lekárov a iných zdravotníckych pracovníkov, aj rozvoj vedeckého medicínskeho poznania. Máme veľký potenciál pedagogických a vedeckých pracovníkov, preto verím, že spoločnými silami túto inštitúciu posunieme o hodný krok dopredu. Zo strany vedenia fakulty pracujeme na skvalitnení našej vedecko-výskumnej činnosti a zvýšení grantovej úspešnosti, a samozrejme, že chceme napredovať aj v pedagogickej oblasti. Máme ambíciu rozšíriť naše Centrum simulátorovej a virtuálnej reality, čo bude kľúčové pre ďalšie skvalitnenie výučby. V oblasti pedagogiky by malo tiež v budúcnosti výrazne prospieť plánované otvorenie pobočky našej Lekárskej fakulty v Prahe,“ dodáva prof. MUDr. Peter Jarčuška, PhD.

Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach v číslach

  • Za 75 rokov existencie UPJŠ LF slávnostne spromovalo už jej takmer 17-tisíc úspešných absolventov, ktorí vykonávajú zodpovedné povolanie lekára a zubného lekára (máme celkovo 11.767 absolventov VŠEOBECNÉHO LEKÁRSTVA a GENERAL MEDICINE / 2.638 absolventov ZUBNÉHO LEKÁRSTVA a DENTAL MEDICINE), alebo pôsobia ako sestry, fyzioterapeuti, verejní zdravotníci či pracovníci laboratórií.
  • V akademickom roku 2023/24 na UPJŠ LF študuje takmer 3,5-tisíc študentov I. a II. stupňa denného štúdia v 8 študijných programoch: Ide o doktorské ŠP ‣VŠEOBECNÉ LEKÁRSTVO v slovenskom a anglickom jazyku, ‣ZUBNÉ LEKÁRSTVO v slovenskom a anglickom jazyku a bakalárske/magisterské ŠP ‣OŠETROVATEĽSTVO, ‣FYZIOTERAPIA, ‣VEREJNÉ ZDRAVOTNÍCTVO a ‣LABORATÓRNE VYŠETROVACIE METÓDY v slovenskom jazyku.
  • Vyše 1300 študentov študuje medicínu v anglickom jazyku – medici z vyše 50 krajín sveta výrazne prispievajú k rozvoju fakulty, univerzity a celého mesta Košice.
  • V rámci III. stupňa vysokoškolského štúdia študuje na UPJŠ LF 190 doktorandov v 11 študijných programoch v dennej a externej forme.
  • Vyše 1500 lekárov a sestier je zaradených v špecializačnej a certifikačnej príprave v štyroch desiatkach programov.
  • Aktuálne riešime stovku vedeckých projektov v rôznych grantových schémach a sme riešiteľmi 6 projektov rámci programu Horizont 2020 a Horizont Európa, pričom motivujeme aj našich študentov, aby sa zapájali do vedecko-výskumnej činnosti.
  • Zastrešujeme národnú výskumnú infraštruktúru SLOVACRIN a realizujeme multicentrické akademické klinické štúdie v Slovenskej republike.
  • Vybudovali sme špičkové Centrum simulátorovej a virtuálnej medicíny v hodnote takmer 3 milióny eur, ktoré má k dispozícii modernú virtuálnu učebňu anatómie, virtuálnu operačnú sálu a vyše 30 špičkových simulátorov na výučbu teoretických aj klinických predmetov, ktoré umožňuje modernú praktickú výučbu bez zaťaženia pacienta a významne skvalitnilo pedagogický proces rozšírením možností predklinickej a klinickej výučby.
  • Viac: https://www.upjs.sk/lekarska-fakulta/fakulta/vseobecne-informacie/

Informačný servis

Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.

Bezplatné novinky zo Zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.