Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ocna operacia univerzitna nemocnica bratislava.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
11. júla 2024 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

Lekári z Univerzitnej nemocnice Bratislava dosiahli nový míľnik v oftalmológii, prinavracajú zrak pacientom pomocou unikátnej operácie

Pacienti po operácii vidia na stredné vzdialenosti, pričom videnie na blízko a do diaľky sa dokoriguje okuliarmi.

Odborníci z Univerzitnej nemocnice Bratislava prinavracajú zrak pacientom pomocou unikátnej operácie. Lekári z Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) dosiahli nový míľnik v oftalmológii tým, že ako prví na Slovensku úspešne implantovali teleskop do očí pacientov s vekovo podmienenou makulárnou degeneráciou (VPMD).

Toto ochorenie je najčastejšou príčinou nezvratného poškodenia zraku u ľudí nad 50 rokov. „Tím z Očnej kliniky SZU a UNB už veľakrát preukázal svoju vôľu neustále napredovať a zavádzať inovatívne spôsoby liečby a operácií,“ uviedol riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava Alexander Mayer.

Jeden z najdôležitejších zmyslov

Zrak je podľa jeho slov jedným z najdôležitejších ľudských zmyslov a vedomosť, že už aj na Slovensku je dostupná operácia, ktorá prináša nádej na zlepšenie zraku a kvality života, je veľmi dobrou správou pre pacientov z celého Slovenska.

Makulárna degenerácia, ktorá sa vyskytuje vo forme „suchej“ a „vlhkej“, postihuje miesto najostrejšieho videnia, čím spôsobuje postupnú stratu zrakovej ostrosti.

Pri suchom type liečba zahŕňa pravidelné užívanie látok spomaľujúcich deštrukciu svetlocitlivých buniek vo forme tabliet, pričom pri vlhkom type pacienti potrebujú pravidelné injekcie s látkami spomaľujúcimi tvorbu opuchu.

Špecialisti z očnej kliniky

Špecialisti z očnej kliniky implantovali teleskop, ktorý zväčšuje obraz dopadajúci na sietnicu trojnásobne. „Teleskop sa implantuje podobným princípom ako umelá vnútroočná šošovka pri operácii sivého zákalu,“ vysvetlila doktorka Nora Majtánová.

Vďaka tomu sa pacientom opätovne umožňuje vidieť blízke predmety, čítať, rozpoznať tváre či pozerať televíziu,“ dodala. Šéf Očnej kliniky Petr Kolář zdôraznil veľkosť teleskopu, ktorá je menšia ako 11 milimetrov, čo umožňuje pohodlnú implantáciu a zlepšuje výsledný zrak. Pacienti po operácii vidia na stredné vzdialenosti, pričom videnie na blízko a do diaľky sa dokoriguje okuliarmi.

Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.

Bezplatné novinky zo Zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.