Detský ombudsman zorganizoval seminár k duševnému zdraviu detí
Z výskumu Úradu komisára pre deti vyplynulo, že až 93 percent detí si myslí, že deti ohrozujú psychické problémy.
Detský ombudsman Jozef Mikloško považuje duševné zdravie detí za veľmi akútny problém. Preto zorganizoval v stredu 31. mája na túto tému seminár Na Slovensku dobre, na Slovensku zdravo?
Na podujatí vystúpili odborníci z oblasti psychológie a psychiatrie a zástupcovia Parlamentu detí a mládeže, ktorí predstavili detský pohľad na problematiku. Ako ďalej v tlačovej správe informovala Mária Gregušová z Úradu komisára pre deti, dnešný Medzinárodný deň detí nám má okrem úprimnej detskej radosti pripomínať problémy týkajúce sa detí, ktoré nie je možné ignorovať.
„Z nášho výskumu vyplynulo, že až 93 percent detí si myslí, že deti ohrozujú psychické problémy. Preto považujem za potrebné spájať sily a vytvárať platformy pre hľadanie spoločných riešení aj v tejto oblasti,“ tvrdí komisár pre deti.
Seminár k duševnému zdraviu
Na seminári k duševnému zdraviu vystúpili odborníci z oblasti psychológie a psychiatrie, ako napr. hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva pre detskú psychiatriu Terézia Rosenbergerová, prezidentka Slovenskej komory psychológov Eva Klimová, psychologička centra pre deti a rodiny Andrea Hudeková, prorektorka a prodekanka Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku Markéta Rusnáková a Angela Almášiová či psychologička občianskeho združenia IPčko Marta Marošová.
„O duševnom zdraví je potrebné neustále hovoriť, aby sa ľudia nebáli vyhľadať pomoc. Z detí, ktoré majú problémy, nevyrastú bezproblémoví dospelí, preto je lepšie riešiť možno aj smiešne bezvýznamné veci. Pretože aj tie bezvýznamné malé problémy môžu prerásť do väčších, ak nie sú riešené,“ upozornila Rosenbergerová.
Ide o cieľ, nie normu
Prezidentka Slovenskej komory psychológov Klimová tvrdí, že duševné zdravie nie je konkrétna norma, ale skôr cieľ, ku ktorému sa dá priblížiť, a to tak, že sa pravidelne venujeme sami sebe. „Pred pár rokmi sa na nás deti obracali s tým, že sa boja, že im rodičia zakážu ísť von alebo používať telefón. Dnes sa na nás deti obracajú kvôli strachu, že sklamú rodičov, učiteľov či samé seba. Dôvody sa presunuli z trestov na tlak na deti,“ vysvetlila psychologička Marošová.
Zástupcovia Parlamentu detí a mládeže na podujatí predstavili svoje vnímanie a návrhy riešení v oblasti duševného zdravia. Výrazný apel kládli na zdravé rodinné prostredie, komunikáciu a diskusiu skôr ako poučovanie zo strany dospelých, venovali sa šikane a dopadu mobilných telefónov na duševné zdravie detí.
V rámci podujatia detský ombudsman menoval aj svojho externého poradcu pre oblasť detskej chudoby Jozefa Miča a ambasádora detských práv Romana Pomajba.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na:
Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk
Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk
Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: