Vedecká štúdia predpokladá nárast úmrtí na rakovinu u mužov o 93 % do roku 2050
Rakovina dnes predstavuje druhú najčastejšiu príčinu úmrtnosti, hneď po srdcovo-cievnych ochoreniach, a očakáva sa, že do konca storočia sa stane najčastejšou príčinou úmrtí.
Prípady rakoviny a úmrtia medzi mužmi by sa podľa štúdie publikovanej austrálskymi vedcami v časopise Cancer mali do roku 2050 stúpnuť o 93 %. Odborníci predpokladajú, že celkový počet prípadov rakoviny vzrastie o 84 %, z 10,3 milióna v roku 2022 na 19 miliónov v roku 2050.
Počet úmrtí na rakovinu by mal stúpnuť z 5,4 milióna na 10,5 milióna, čo predstavuje nárast o 93 %. U mužov vo veku 65 rokov a starších sa predpokladá nárast úmrtí až o 117 %. Rakovina dnes predstavuje druhú najčastejšiu príčinu úmrtnosti, hneď po srdcovo-cievnych ochoreniach, a očakáva sa, že do konca storočia sa stane najčastejšou príčinou úmrtí.
„Rakovina spôsobuje vysokú záťaž na zdravotné systémy a ekonomické náklady sú obrovské – v roku 2017 sa celosvetovo odhadovali na približne 23 miliárd EUR a do roku 2050 môžu dosiahnuť približne 22,7 bilióna EUR,“ uvádza štúdia.
Muži majú väčšiu šancu ochorieť na rakovinu v porovnaní so ženami, čo môže byť výsledkom nižšej zapojenosti do preventívnych opatrení a vyššieho vystavenia rizikovým faktorom ako fajčenie a alkohol. „Celosvetová úmrtnosť na rakovinu v roku 2020 bola podľa štúdie o 43 % vyššia u mužov ako u žien,“ dodáva výskum.
Existujú veľké rozdiely medzi krajinami v pomere úmrtnosti k počtu nových prípadov rakoviny. „Medzi krajinami a územiami na celom svete boli veľké rozdiely v pomere úmrtnosti k počtu nových prípadov, v rozsahu od 28,0 % v Nórsku po 86,6 % v Gambii,“ uvádza štúdia.
Najčastejšie diagnostikovaným typom rakoviny v roku 2022 bola rakovina prostaty, zatiaľ čo rakovina pľúc bola hlavná príčina úmrtí v približne jednej polovici krajín. Očakáva sa, že tieto rozdiely sa do roku 2050 ešte zväčšia.
Na zmiernenie rastúcej záťaže a rozdielov je dôležitá medzinárodná spolupráca, posilnenie zdravotníckych systémov a zlepšenie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Štúdia tiež zdôrazňuje potrebu zlepšiť prístup k zdravotnému poisteniu a preventívnym opatreniam.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na:
Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk
Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk
Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: