Slovenské zdravotníctvo je podľa šéfa Asociácie súkromných lekárov v rozvrate, nová vláda by mala okamžite konať
Zväz ambulantných poskytovateľov preto od novej vlády očakáva predovšetkým záujem a chuť pustiť sa do práce, ktorá výrazne presiahne jedno volebné obdobie.
Slovenské zdravotníctvo je v rozvrate. Vláda, ktorá vzíde z parlamentných volieb, by mala prijať okamžité opatrenia, ktoré tento rozvrat zastavia a naštartujú ozdravenie zdravotníctva. Pre agentúru SITA to uviedol prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Marián Šóth.
„Stále počúvame, že „zdravotníctvo je naša priorita“, „zdravotníctvo je moja srdcovka“, alebo podobné predvolebné výroky. Bol by som rád, aby táto priorita ostala prioritou aj po voľbách. Očakávam konečne aj podporu ministra financií. Očakávam, že konečne príde zmena a zdravotníctvo sa začne posúvať na úroveň 21. storočia,“ povedal šéf ASL.
Najväčší problém zdravotníctva
Najväčším problémom zdravotníctva ako takého je, že sa za posledné desaťročia stalo akýmsi nechceným dieťaťom, tvrdí výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov Naďa Trenčanská Bedušová.
„Nik sa oň nechce starať, pretože má príliš veľa problémov, ktoré by bolo možné vyriešiť počas jedného volebného obdobia a zároveň je vo vedení zdravotníctva dlhodobo uplatňovaná skôr politická vôľa ako profesionalita a triezvy úsudok,“ povedala pre agentúru SITA.
Zväz ambulantných poskytovateľov preto od novej vlády očakáva predovšetkým záujem a chuť pustiť sa do práce, ktorá výrazne presiahne jedno volebné obdobie.
Otvorený dialóg
„Očakávame tiež záujem o otvorený a konštruktívny dialóg so všetkými relevantnými zástupcami sektora, ako aj efektívnu spoluprácu s ostatnými potrebnými štátnymi inštitúciami pri hľadaní riešení. V prvom rade je potrebné zabudnúť na populizmus a pomenovať veci pravým menom. Prestať svojim občanom a voličom sľubovať zdravotnú starostlivosť na úrovni 21. storočia, ktorá je zároveň zabezpečovaná 20 rokov neaktuálnym systémom a financovaním,“ tvrdí Bedušová.
Upozorňuje na to, že dopady energetickej krízy neboli v ambulanciách aj napriek sľubom vyriešené a prispievajú k ich rýchlejšiemu zániku.
Problém vidí aj v chronickom nedostatku stále ubúdajúceho personálu v radoch lekárov, ako aj ostatných zdravotníckych pracovníkov, nepostačujúcich úhradách za zdravotnú starostlivosť poskytovateľom, či v nízkych platbách za poistencov štátu do rozpočtu.
Reálny rozpočet
Vláda by sa podľa Bedušovej predovšetkým mala zamerať na tvorbu reálneho rozpočtu a zároveň konečne priznať nutnosť viaczdrojového financovania zdravotníctva. Mala by tiež nastaviť jasný rámec spoluúčasti pacienta a zabezpečiť ochranu zraniteľných skupín.
Nevyhnutným krokom je tiež okamžite aplikovať všetky malé systémové opatrenia ako napríklad zrušenie nadmernej byrokratickej záťaže v podobe rôznych potvrdení pre školské zariadenia, možnosť zamestnať na ambulanciách miesto sestier nezdravotnícky personál na výkon administratívnych činností a množstvo iných, ktoré by našim lekárom umožnili venovať viac času liečbe svojich pacientov.
„Určite je potrebné pokračovať v reforme zdravotníctva, rozšíriť dotačné schémy na zriadenie nových ambulancií či na revitalizáciu starých aj pre špecializované ambulancie. Treba tiež zabezpečiť rezidenčný program v ambulanciách každého zamerania tak, aby bola v budúcnosti možná personálna výmena,“ uviedla Bedušová. Za ešte dôležitejšie považuje nastavenie jasného a transparentného dlhodobého financovania zdravotníctva vzhľadom na vekovú štruktúru obyvateľstva.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na:
Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk
Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk
Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: