Rada Európskej únie prijala odporúčanie na riešenie antimikrobiálnej rezistencie
AMR nastáva, keď sa baktérie, vírusy, huby a parazity časom menia a už nereagujú na antimikrobiálne látky.
Rada Európskej únie (EÚ) v utorok prijala odporúčanie zamerané na zintenzívnenie opatrení Únie na boj proti antimikrobiálnej rezistencii (AMR) v oblasti ľudského zdravia, zdravia zvierat a životného prostredia. Referuje o tom oficiálny web Rady.
„Nemôžeme si dovoliť ignorovať smrteľnú hrozbu, ktorú mikroorganizmy odolné voči liekom predstavujú pre ľudské zdravie. Riešenie antimikrobiálnej rezistencie bolo kľúčovou prioritou švédskeho predsedníctva a dnešné odporúčanie poskytuje krajinám EÚ nástroje na monitorovanie a znižovanie spotreby antimikrobiálnych látok,“ povedal švédsky minister sociálnych vecí a verejného zdravotníctva Jakob Forssmed.
Zdravie ľudí a zvierat
Celkovo sa odporúčanie Rady snaží podporiť obozretné používanie antimikrobiálnych látok, ako sú antibiotiká, v oblasti zdravia ľudí a zvierat prostredníctvom série dobrovoľných opatrení s cieľom znížiť riziko, že sa mikroorganizmy stanú odolnými voči lekárskym zásahom.
Navrhované opatrenia uvedené v odporúčaní zahŕňajú napríklad konkrétne ciele na zníženie používania antimikrobiálnych látok do roku 2030 vrátane 20-percentného zníženia celkovej ľudskej spotreby antibiotík a 50-percentného zníženia celkového predaja antimikrobiálnych látok v EÚ používaných pre hospodárske zvieratá a akvakultúru, taktiež lepší dohľad nad AMR a spotrebou antimikrobiálnych látok (AMC) na všetkých úrovniach vrátane nemocníc a zariadení dlhodobej starostlivosti či úsilie o zlepšenie zdravia a dobrých životných podmienok zvierat určených na výrobu potravín s cieľom znížiť šírenie infekčných chorôb v poľnohospodárstve.
Antimikrobiálne látky
Antimikrobiálne látky sú lieky, ktoré sa používajú na prevenciu a liečbu infekcií u ľudí, zvierat a rastlín. Patria medzi ne antibiotiká, antivirotiká, antimykotiká a antiparazitiká.
AMR nastáva, keď sa baktérie, vírusy, huby a parazity časom menia a už nereagujú na antimikrobiálne látky. V dôsledku toho sa antibiotiká a iné antimikrobiálne lieky stávajú neúčinnými a infekcie je čoraz ťažšie alebo dokonca nemožné liečiť.
AMR spôsobuje v Európskom hospodárskom priestore každoročne viac ako 35-tisíc úmrtí. Ak bude aj naďalej rásť, mohlo by to viesť k odhadom 10 miliónom úmrtí na celom svete každý rok, ako aj k vážnemu dopadu na svetovú ekonomiku.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na:
Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk
Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk
Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: