Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Psychlog psychiarické ambulancie ordinacia pomoc hospitalizácie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
13. novembra 2022 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

V psychiatrických ambulanciách je najčastejším dôvodom hospitalizácií alkoholizmus

Najčastejšie boli s touto diagnózou hospitalizované slobodné a nezamestnané osoby.

Najčastejším dôvodom hospitalizácií v psychiatrických ambulanciách na Slovensku je alkoholizmus. Stúpol počet mladších vekových kategórií v psychiatrickej starostlivosti. Vyplýva to z aktuálnych údajov Národného centra zdravotníckych informácii (NCZI).

Na Slovensku hospitalizovali na psychiatrických oddeleniach posteľových zdravotníckych zariadení v roku 2021 pre duševné poruchy a poruchy správania 37 482 pacientov. Najväčší podiel na tom majú poruchy psychiky a správania, ktoré zapríčinil alkohol.

Na psychiatrických hospitalizáciách sa podieľa takmer 26 percentami. Najčastejšie boli s touto diagnózou hospitalizované slobodné a nezamestnané osoby.

Muži aj ženy

Vlani medziročne stúpol počet hospitalizácií v skupine 15 až 19-ročných o 13,8 %, v skupine 20 až 29-ročných o 7,9 % a vo vekovej skupine 30 až 44 rokov o 5,4 %.

Z pohľadu sociálno-ekonomických ukazovateľov boli najčastejšie s psychiatrickou diagnózou hospitalizovaní slobodní muži s podielom viac ako 59 percent. Takmer polovica z nich bola vo veku 25 až 39 rokov.

Podobne aj v prípade žien boli najčastejšie hospitalizované slobodné ženy, z ktorých boli najviac zastúpené vekové skupiny do 24 rokov a 25 až 39 rokov. Najvyšší počet hospitalizácií bol pri mužoch so stredoškolským vzdelaním bez maturity a pri ženách so stredoškolským vzdelaním s maturitou.

Dlhodobý problém

Alkohol je na Slovensku dlhodobo problém, ktorý priamo súvisí so samovraždami, smrteľnými dopravnými nehodami či s rodinnými tragédiami. A podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa to počas pandémie COVID-19 len zhoršilo.

Počas pandemických rokov stúpla celosvetovo spotreba alkoholu, pričom Slovensko so spotrebou 11,1 litra na obyvateľa predčilo nielen európsky priemer, ale takmer dvojnásobne aj svetový.

Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.

Bezplatné novinky zo Zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.