Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Male doctor and testicular cancer patient are discussing about testicular cancer test report. Testicular cancer and prostate cancer concept.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
30. októbra 2022 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Na Slovensku trpí duševnými poruchami každý deviaty človek, akútne však chýbajú lekári

Duševné poruchy tak predstavujú závažný zdravotný, ale aj sociálny problém.

Na Slovensku je nedostatok psychoterapeutov a vedú k nim dlhé čakacie lehoty. Kým v zahraničí pri úzkostných poruchách alebo ľahkých formách depresie prax smeruje k preferovaniu psychoterapie pred liekmi, na Slovensku je to v mnohých prípadoch naopak. V tlačovej správe na to upozorňuje Národný inštitút pre hodnotu za peniaze (NIHO).

Lieky sú podľa inštitútu síce vhodnou formou liečby pre určité typy duševných porúch a pacientov, na Slovensku sú však niektoré predpisované nadmerne a nevhodne. Štvrtými najčastejšie predpisovanými liekmi spomedzi všetkých u nás sú lieky na úzkosť.

Akútny nedostatok lekárov

NIHO zároveň upozorňuje na akútny nedostatok lekárov, ktorí sa venujú pacientom s duševným zdravím. Podľa Ligy za duševné zdravie má lekár na Slovensku na jedného pacienta vyhradený čas v priemere 12 minút.

Slováci sa najčastejšie liečia na úzkostné a depresívne poruchy, najviac hospitalizácií je pre problémy súvisiace s užívaním alkoholu.

Duševné poruchy tak predstavujú závažný zdravotný, ale aj sociálny problém. Ministerstvo financií SR odhadlo záťaž na zdravotný a sociálny systém viac ako dve miliardy eur ročne.

Stigmatizovanie porúch

V Európe trpí problémami s duševným zdravím viac ako 38 percent obyvateľov. Na Slovensku je to štatisticky asi len 15 percent obyvateľov. Mnohí sa podľa NIHO neliečia pre stigmu, ale aj nedostupnosť zdravotnej starostlivosti.

V zahraničí má podľa odporúčaní psychoterapia prednosť pred farmakologickou liečbou. Na Slovensku je však prax často iná.

Duševné poruchy sa u nás liečia v mnohých prípadoch návykovými liekmi, hoci tie by sa mali užívať len v akútnych prípadoch. Nadužívanie liečby má negatívny dopad nielen na pacienta, ale aj na výdavky štátu z verejného zdravotného poistenia.

Hodnotenie zdravotníckych technológií

NIHO je nezávislá národná inštitúcia, ktorá vykonáva hodnotenie zdravotníckych technológií. Má za úlohu prinášať transparentnosť do rozhodovacieho procesu v oblasti zdravotníctva, predovšetkým v rámci kategorizácie nových technológií, prevažne liekov a zdravotníckych pomôcok.

Jej nezávislosť je zabezpečená najmä špecifickým spôsobom financovania zdravotnými poisťovňami tak, ako je financovaný aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.

Bezplatné novinky zo Zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.