Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ predvčerom na Hlavnej ulici v Košiciach zavŕšili celoslovenskú roadshow „SPOLU ZA ZDRAVÝ A KRÁSNY ÚSMEV“
Jubilejný desiaty ročník podujatia mal najväčší organizačný tím aj počet školiteľov a padol na ňom aj rekord počtu zaškolených osôb.
V Košiciach predvčerom vyvrcholila najväčšia preventívna akcia v oblasti ústneho zdravia na Slovensku nazvaná SPOLU ZA ZDRAVÝ A KRÁSNY ÚSMEV, ktorú už po desiaty krát zorganizoval Slovenský spolok študentov zubného lekárstva. Študentská roadshow odštartovala 2. septembra v Bratislave a pokračovala v ďalších dňoch v Trnave, Nitre, Piešťanoch, Bojniciach, Trenčíne, Zvolene, Banskej Bystrici, Žiline, Martine, Liptovskom Mikuláši, Bardejove, Poprade, Štrbskom Plese, Vranove nad Topľou, Spišskej Novej Vsi, Michalovciach, Humennom, Prešove a nakoniec sa presunula do Košíc. Metropola východu bola pre študentov poslednou zastávkou na zaujímavej ceste naprieč Slovenskom a verejnosti boli k dispozícii na Hlavnej ulici v Košiciach pred Urbanovou vežou. Dopoludnia sa na mieste roadshow uskutočnil brífing s novinármi, ktorého sa zúčastnili:
- prof. MUDr. Pavol JARČUŠKA, PhD. – prorektor UPJŠ pre rozvoj a európsku problematiku
- prof. MUDr. Daniel PELLA, PhD. – dekan Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach
- prof. MUDr. Andrea ČALKOVSKÁ, DrSc. – dekanka Jesseniovej LF UK v Martine
- doc. MUDr. Silvia TIMKOVÁ, PhD. – prodekanka UPJŠ LF pre ŠP zubné lekárstvo v slovenskom a anglickom jazyku, prednostka I. stomatologickej kliniky UPJŠ LF a UNLP
- prof. MUDr. Andrej JENČA, CSc. – odborný garant projektu, prednosta Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie UPJŠ LF a Akadémia Košice, n. o.
- Katarína VENDEĽOVÁ – tajomníčka SSŠZL, študentka 5. ročníka UPJŠ LF
- Samuel TKÁČ – národný koordinátor SSŠZL pre prevenciu, študent 5. ročníka UPJŠ LF
- MDDr. Viliam FALIS – absolvent UPJŠ LF a organizátor prvej roadshow SZKÚ
Čistenie zubov považujú ľudia za banálnu záležitosť, avšak skúsenosti našich študentov ukazujú, že správnu techniku nepozná veľa ľudia bez ohľadu na vek či vzdelanie – alebo sa hygiene ústnej dutiny nevenujú dostatočne, čo neostáva bez následkov. Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach sa o tom po prvý krát presvedčili v roku 2011, keď zorganizovali svoj prvý väčší preventívny projekt orientovaný na širokú verejnosť nazvaný „Dni zdravého úsmevu“. V duchu hesla ‚keď neprídu pacienti do ambulancie, musia ísť budúci lekári do ulíc‘, učili v roku 2011 a 2012 v Košiciach bežných ľudí správnej ústnej hygiene. Po zistení celého spektra nedostatkov, sa rozhodli projekt rozšíriť v nasledujúcom roku už na celé Slovensko, pričom navštívili 12 slovenských miest s ambíciou prakticky zaškoliť v ústnej hygiene vyše päťtisíc ľudí. Na organizácii historického 1. ročníka v roku 2013 sa podieľalo 35 študentov UPJŠ LF, z toho päť organizátorov a tridsať školiteľov.
V ďalších rokoch sa organizačný a realizačný tím rozrástol nielen do počtu participujúcich študentov, ale aj čo sa týka ich domovských lekárskych fakúlt.
Na tohoročnom jubilejnom 10. ročníku už participujú deväťdesiati študenti zubného lekárstva zo všetkých slovenských lekárskych fakúlt.
„Tento výnimočný projekt, ktorý má naozaj úžasné ohlasy u verejnosti, je stále predovšetkým v rukách študentov našej Lekárskej fakulty UPJŠ a košickí študenti vždy medzi organizátormi aj realizátormi prevažujú, no je skvelé, že sa na ňom začali podieľať aj naši kolegovia z iných fakúlt. Je to príležitosť spoznať sa navzájom a samozrejme, pre každého z medikov je to výborná možnosť komunikovať s ľuďmi rôzneho veku a povahy – s našimi budúcimi pacientmi – a trénovať si trpezlivosť a komunikáciu, ale i získať mnohé nezabudnuteľné zážitky,“ hovorí študentka 5. ročníka zubného lekárstva na Lekárskej fakulte UPJŠ a tajomníčka Slovenského spolku študentov zubného lekárstva Katarína Vendeľová, podľa ktorej učili študenti počas roadshow ľudí základy ústnej hygieny spojené so správnym výberom a použitím klasickej zubnej kefky, ale aj jednozväzkovej kefky a medzizubnej kefky určenej na dôležité čistenie medzizubných priestorov.
Študentskú akciu oceňujú pedagógovia, aj predstavitelia univerzít a lekárskych fakúlt
Dobrú myšlienku a ušľachtilú aktivitu študentov zubného lekárstva si veľmi cení rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc.:
„Desať rokov existencie tejto úspešnej roadshow potvrdilo jej význam pre budovanie povedomia vo verejnosti o nutnosti dodržiavania správnych návykov ústnej hygieny, i nespochybniteľný prínos dobrej starostlivosti o chrup. Preto vyslovujem slová uznania a vďaky všetkým, ktorí sa o vznik a udržanie tejto aktivity v priebehu rokov pričinili!“
Slovami chvály nešetril ani dekan Lekárskej fakulty UPJŠ prof. MUDr. Daniel Pella, PhD. „Naši študenti všeobecného i zubného lekárstva organizujú každoročne viaceré zaujímavé osvetové akcie pre širokú verejnosť, pričom najväčšia čo do počtu oslovených ľudí je práve táto roadshow študentov zubného lekárstva. Nemalý je aj jej význam pre prevenciu, keďže upozorňuje na vážne riziká zanedbanej ústnej hygieny. Nejde pritom iba o zanedbanie po stránke estetiky – dnes už veľmi dobre vieme, že zuby napadnuté zubným kazom a zapálené ďasná môžu súvisieť aj s ďalšími ochoreniami, dokonca až život ohrozujúcimi. Šíriť v tomto smere osvetu a prakticky učiť laickú verejnosť správne postupy je preto veľmi prínosné,“ zdôrazňuje prof. MUDr. Daniel Pella, PhD., podľa ktorého má celoslovenská roadshow študentov s desaťročnou tradíciou nesporne aj ešte jeden veľký prínos – prispieva popularizácii odboru zubného lekárstva a napomáha znižovať zakorenený strach ľudí z návštevy ambulancie zubárov.
Dekanka Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine prof. MUDr. Andrea Čalkovská, DrSc. na brífingu zdôraznila, že táto akcia je krásnym príkladom spolupráce študentov zubného lekárstva na Slovensku „Vďaka ich nadšeniu a pracovitosti plnia lekárske fakulty aj takýmto spôsobom jednu zo svojich spoločenských úloh, ktorou je prevencia a edukácia obyvateľstva. Verím, že záujem, ktorý podujatie vzbudilo vo všetkých vekových skupinách, je zárukou jeho ďalších úspešných ročníkov,“ hovorí.
Úsilie študentov oceňujú aj ich pedagógovia – prodekanka UPJŠ LF pre študijný program zubné lekárstvo v slovenskom a anglickom jazyku a prednostka I. stomatologickej kliniky UPJŠ LF a UNLP doc. MUDr. Silvia Timková, PhD. a prednosta Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie UPJŠ LF a Akadémia Košice, n. o. a odborný garant projektu prof. MUDr. Andrej Jenča, CSc. Ako podotkli, študenti originálnym spôsobom napomáhajú osvete a na druhej strane stoja cenné praktické skúsenosti samotných študentov, ktorí sa na roadshow sami tiež veľa naučia, pretože práca zubných lekárov je poslaním, ale aj občas aj ťažkým chlebíčkom…
Jubilejný 10. ročník roadshow SZKÚ naplnil očakávania študentov, ktorí mohli po dvoch rokoch „odhodiť“ rúška a trénovať dentálnu hygienu priamo v ústnej dutine
Národného koordinátora Slovenského spolku študentov zubného lekárstva, študenta 5. ročníka UPJŠ LF Samuela Tkáča teší, že mohli študenti po dvoch rokoch obmedzení spojených s opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu „odhodiť“ z tváre rúška a trénovať s ľuďmi dentálnu hygienu priamo v ústnej dutine, čo je ten najefektívnejší spôsob.
„Naše skúsenosti boli rôzne – časť ľudí potrebovala iba ‚dobrúsiť‘ svoje pomerne dobré návyky, no niektorí prichádzali so škaredým zubným povlakom a kameňom, zapálenými ďasnami alebo dokonca zubnými kazmi… Všetkým sme ozrejmili základy ústnej hygieny, a v prípade nutnosti sme podaktorých nasmerovali do ich zubnej ambulancie, ktorej návštevu veľa ľudí z obavy pred nepríjemnosťami odkladá, pričom si neuvedomujú, že svoju situáciu iba zhoršujú a riskujú nielen poškodenie ďasien a chrupu, ale aj iné zápalové ochorenia,“ hovorí Samuel Tkáč. Ako dodáva, v rámci posledného desiateho ročníka podujatia sa ukázala ako veľmi užitočná spolupráca študentov s veľkými stomatologickými pracoviskami, ktoré robili podujatiu reklamu, aby sa čo najviac dostalo do povedomia občanov.
Katarína Vendeľová konštatuje, že študentov veľmi potešil rekordný počet zaškolených osôb a tiež veľký záujem mamičiek, ktoré prichádzali na praktickú inštruktáž s deťmi predškolského veku, kedy sa zakladá vzťah k ústnej hygiene.
Celkovo sa študentom v rámci desiateho ročníka podujatia podarilo uskutočniť až 9400 praktických inštruktáží, čo je doterajší rekord. Najviac zaškolených bolo v Košiciach (860 osôb).
Podujatie sa uskutočnilo s podporou spoločnosti Curaprox, Slovenskej komory zubných lekárov, Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine a Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorá je odborným garantom a jedným zo sponzorov podujatia.
Informačný servis
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na:
Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk
Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk
Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: