Útoky na nemocnice sa stávajú súčasťou vojnových taktík, varuje Svetová zdravotnícka organizácia
Sú to útoky na základné ľudské práva a nie je to len o ničení budov, je to o „ničení nádeje“, skonštatoval.
Zdravotnícke zariadenia sa začínajú stávať vojnovými cieľmi a systém zdravotnej starostlivosti na Ukrajine „balansuje na hrane“, varuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Organizácia overila 43 útokov na nemocnice a zdravotnícke zariadenia na Ukrajine a 46 na iných miestach v ozbrojených konfliktoch, a to v Afganistane, Burkine Faso, Konžskej demokratickej republike, Líbyi, Nigérii, palestínskych územiach, Sudáne a Sýrii.
Je to vôbec najvyšší počet útokov na zdravotníctvo, ktoré sú podľa medzinárodného práva nezákonné. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Šéf WHO pre núdzové situácie Mike Ryan sa vyjadril, že „neprijateľné“ útoky na zdravotníctvo sa „stávajú súčasťou stratégie a taktík vojny“. Sú to útoky na základné ľudské práva a nie je to len o ničení budov, je to o „ničení nádeje“, skonštatoval.
Ryan sa vyjadril aj na margo Ukrajiny, ktorá čelí ruskej ofenzíve. „Systém zdravotnej starostlivosti na Ukrajine balansuje na hrane, darí sa mu mimoriadne dobre, ale treba ho podporovať, podopierať, treba mu dať základné nástroje na záchranu životov,“ upozornil.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na:
Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk
Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk
Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: