Odbor rádiológie má nezastupiteľné miesto a význam v zdravotníctve
Prvá ľudská snímka, ktorej vyhotovenie trvalo päť minút, vznikla začiatkom roka 1898.
Jeden rádiológ má na starosti 7 979 Slovákov. Vyplýva to z informácií, ktoré v tlačovej správe pri príležitosti svetového dňa rádiológie zverejnila sieť nemocníc AGEL SK.
Tento deň, ktorý má pripomínať nezastupiteľné miesto a význam klinického odboru rádiológie v zdravotníctve, si pripomína aj Slovenská rádiologická spoločnosť (SRS). V tlačovej správe uvádza, že tento deň je už tradične venovaný aj pamiatke objaviteľa röntgenových lúčov Wilhelma Conrada Röntgena.
Ten práve 8. novembra 1895 na univerzite vo Würzburgu vytvoril a zaznamenal elektromagnetické vlnenie, ktoré je dnes známe ako röntgenové žiarenie. Za tento objav získal Röntgen v roku 1901 vôbec prvú Nobelovu cenu za fyziku.
Prvý raz na Slovensku
Priekopníkom a zakladateľom vedného odboru rádiológie na Slovensku bol Vojtech Alexander, po ktorom je pomenovaná aj nemocnica v Kežmarku. Po návrate zo štúdii na lekárskej fakulte Univerzity Petra Pázmányho v Budapešti si doktor Alexander v časti Kežmarského hradu zriadil provizórnu operačku a ošetrovňu.
Následne objednal prvý röntgenový prístroj, ktorý na Slovensku nainštalovali už v roku 1897. Prvá ľudská snímka, ktorej vyhotovenie trvalo päť minút, vznikla začiatkom roka 1898, keď Alexander zröntgenoval pravú ruku svojmu priateľovi Pavlovi Stenczelovi. Prvý CT prístroj sa na Slovensko dostal v roku 1982.
Ako informoval vedúci rádiologický technik z Nemocnice Komárno Róbert Both, od tej doby do roku 2020 na Slovensku vzniklo 412 rádiologických oddelení, kde pracovalo 683 špecialistov v odbore rádiológia a 1 354 rádiologických technikov. Z týchto údajov vyplýva, že jeden rádiológ tak má na starosti 7 979 obyvateľov a jeden technik 4 025 obyvateľov.
Nenahraditeľné odvetvie
Za posledné desaťročia sa z röntgenológie stalo odvetvie medicíny, ktoré je nenahraditeľné na každej úrovni zdravotnej starostlivosti. V tejto sfére poznáme viacero odborných špecializácií.
K röntgenu pribudol ultrazvuk, angio vyšetrenie ciev, spomínané CT, MR či intervenčná rádiológia, ako informuje prednostka Kliniky rádiológie Nemocnice Košice-Šaca Tatiana Muchová.
Rádiológov je však nedostatok. Dôvodom je podľa Muchovej najmä to, že lekár rádiológ prichádza do priameho kontaktu s pacientom menej často, ako je to pri iných špecializáciách. Rtg snímky, CT, MR, mamografické vyšetrenie urobí rádiologický technik, lekár následne zhotovené obrazy vyhodnotí.
Aj keď pri podávaní kontrastnej látky, USG vyšetrení či intervenčnom zákroku musí byť rádiológ v kontakte s pacientom, mladí lekári chcú byť často pri pacientovi vo väčšej miere. Pritom rádiológia je odbor, ktorý má veľkú perspektívu, ako aj veľký progres.
Intervenčná rádiológia
Dokazuje to aj fakt, že svetový deň rádiológie je tento rok špeciálne venovaný intervenčnej rádiológii. Tá sa zameriava na inovatívne liečebné využitia rádiologických zobrazovacích metód v mini invazívnej liečbe veľkého počtu ochorení, a to s prístupom do tela len vpichom cez kožu.
Ďalej sa tiež vyznačuje redukciou krvných strát a komplikácií a výrazným skrátením doby hospitalizácie.
„Intervenčná rádiológia zásadne zmenila charakter odboru. Ponúka širokú paletu terapeutických techník vrátane liečby cievnej mozgovej príhody laicky známej ako mozgovej porážky, rôznych ochorení ciev predovšetkým zúžení pri ateroskleróze a vydutí, rôznych typov krvácania, nádorových ochorení a iných,” uviedol viceprezident SRS a predseda sekcie intervenčnej rádiológie SRS Kamil Zeleňák.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na:
Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk
Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk
Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: