Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ministerstvo zdravotníctva vydalo pokyny k interrupcie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Czarek Sokolowski
8. novembra 2021 Ministerstvo zdravotníctva od Zdravotnickespravy.skSITA

Poľské ministerstvo zdravotníctva vydalo pokyny k interrupciám

Ministerstvo zdravotníctva zdôraznilo, že vykonať interrupciu je v súlade so zákonom, keď je ohrozené zdravie ženy a ešte viac, ak jej ide o život.

Poľské ministerstvo zdravotníctva v nedeľu vydalo pokyny pre lekárov, v ktorých potvrdzuje legálnosť umelého prerušenia tehotenstva v prípade ohrozenia zdravia alebo života ženy.

Ku kroku pristúpilo pre zjavný zmätok v súvislosti so sprísnením interrupčného zákona po tom, ako v nemocnici zomrela 30-ročná tehotná žena so zdravotnými problémami.

Smrť ženy

Mladá žena zomrela v nemocnici v Pszczyne v dôsledku septického šoku ešte v septembri, správa o jej úmrtí sa na verejnosti rozšírila až tento mesiac.

Lekári v nemocnici odložili ukončenie jej 22-týždňového tehotenstva napriek tomu, že jej plodu chýbala plodová voda na prežitie, tvrdia rodina zosnulej a jej právnik. Ošetrujúcich lekárov suspendovali a prípad vyšetrujú prokurátori.

Celonárodné protesty

Prípad rozhneval mnohých Poliakov a vyvolal celonárodné protesty, ktorých účastníci úmrtie pripísali prísnemu interrupčnému zákonu.

Ministerstvo zdravotníctva zdôraznilo, že vykonať interrupciu je v súlade so zákonom, keď je ohrozené zdravie ženy a ešte viac, ak jej ide o život. V dokumente adresovanom pôrodníkom uvádza usmernenie v prípade predčasnej straty plodovej vody.

Malo by sa jasne zdôrazniť, že lekári sa nesmú báť prijať jasné rozhodnutia vychádzajúce z ich skúseností a dostupných medicínskych poznatkov,“ vyhlásil rezort.

Sprísnenie zákona

Pred vlaňajším sprísnením zákona mohli ženy v Poľsku podstúpiť interrupciu v prípadoch, ak bolo tehotenstvo výsledkom zločinu, ako napríklad znásilnenia, v prípade ohrozenia života matky alebo vážnych deformácií plodu.

Ústavný súd však minulý rok v októbri rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva pre vrodené chyby plodu nie je v súlade s ústavou.

Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.

Bezplatné novinky zo Zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.