Mzdy sestier a pôrodných asistentiek im spôsobujú ľadovú sprchu, tvrdí komora
Menej pozornosti sa venuje ochrane zdravotníckych pracovníkov, ako aj uspokojovaniu ich požiadaviek.
V prípade, že Vláda SR nenavýši finančné zdroje na zvýšenie miezd sestier, pôrodných asistentiek, ale aj ďalších zdravotníckych pracovníkov od 1. januára 2022, zažije väčšina slovenských sestier a pôrodných asistentiek ľadovú sprchu pri pohľade na mzdové dekréty. Uviedla to v tlačovej správe Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).
Podľa prezidentky komory Ivety Lazorovej sa aktuálny plat sestier v ambulanciách a v zariadeniach sociálnych služieb pohybuje väčšinou na úrovni 750 eur. Lazorová neočakáva, že dostanú napriek sľubom ministra zdravotníctva v budúcom roku viac, a to z viacerých dôvodov.
Ochrana pracovníkov
Zdravotníctvo je oblasť, ktorá podlieha vysokému stupňu regulácie zo strany štátu v záujme ochrany pacientov. Podľa SKSaPA sa však už menej pozornosti venuje ochrane zdravotníckych pracovníkov, ako aj uspokojovaniu ich požiadaviek.
„Štát zákonmi vyžaduje od sestier a pôrodných asistentiek splnenie rôznych povinnosti, má na ne rôzne požiadavky, kladie naň rôzne obmedzenia a podobne. Právom preto očakávame, že nám budú garantované aspoň adekvátne minimálne platy, a to odstupňované podľa rokov praxe a podobne. Zatiaľ nám však prakticky nič nedáva,” konštatuje prezidentka Lazorová. Reaguje tak na vládou schválený návrh rozpočtu na rok 2022.
Výpočet základnej mzdy
Valorizáciou miezd od 1. januára 2022 pri aktuálne nastavených koeficientoch na výpočet základnej mzdy si sestry a pôrodné asistentky prilepšia o 3,62 %, teda o 36,49 eur. Tieto koeficienty sú podľa Lazorovej hlboko pod úrovňou priemernej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve.
Navyše, sestier v ambulanciách a zariadeniach sociálnych služieb sa mzdový automat, na základe ktorého sa majú podľa slov ministra Vladimíra Lengvarského v roku 2022 odmeňovať zdravotnícki pracovníci, nevzťahuje.
„Tieto sestry sú odmeňované na základe Zákona o verejnej službe alebo podľa Zákonníka práce, prípadne majú takzvaný zmluvný plat, kde ich mzdy sú neraz na úrovni minimálnej mzdy,” upozorňuje riaditeľ kancelárie SKSaPA Lukáš Kober.
Porovnanie s okolitými krajinami
Na margo analýzy miezd zamestnancov v zdravotníctve v porovnaní s okolitými krajinami, ktorú má na základe rozhodnutia vlády pripraviť rezort zdravotníctva, Kober tiež pripomenul, že komora takúto analýzu už dávno urobila a predložila ju ministerstvu. SKSaPA preto nechápe, prečo bol minister poverený pripraviť ďalšiu analýzu.
Čo sa týka sedemeurových príplatkov, ktoré ministerstvo opäť zavedie, keď počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 v nemocniciach prekročí hranicu 1 000, Lazorová nerozumie, prečo až pri tejto hranici. Navyše, hodnota príplatku je podľa jej slov nízka, nakoľko aj za prácu v mobilných odberových miestach dostávali zdravotníci 15 eur.
„Už sa začíname strácať vo vyjadreniach predstaviteľov štátu. Sestry a pôrodné asistentky riskovali a riskujú vlastné zdravie a život už od začiatku pandémie. Je ich málo, sú unavené, vystresované a nedocenené. Ak má byť toto poďakovaním za ich prácu, tak môžeme vyhlásiť, že Vláda SR týmto krokom zradila slovenské sestry a pôrodné asistentky,” vyhlásila Lazorová.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na:
Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk
Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk
Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: