Na Slovensku už prevláda delta variant COVID-19, do konca júla bol identifikovaný v 293 prípadoch
Zo 181 úspešne sekvenovaných vzoriek bol delta variant potvrdený v 112 prípadoch, alfa variant v 66 a zvyšok tvorili iné varianty.
Na Slovensku už dominuje delta variant pandemického SARS-CoV-2 vírusu. Vyplýva to z posledných dvoch júlových sérií sekvenovania pozitívnych vzoriek.
Ako v utorok informoval Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ), od spustenia sekvenovania do konca júla bol variant delta identifikovaný celkovo v 293 prípadoch, v jednom prípade išlo o delta variant s ďalšou špecifickou mutáciou.
Prvý potvrdený prípad
Prvý laboratórne potvrdený prípad delta variantu COVID-19 bol zaznamenaný v júni, kedy mal na Slovensku jednoznačnú prevahu ešte variant alfa. Podiel pozitívnych vzoriek s delta variantom postupne narastal v priebehu júla a koncom mesiaca už dominoval.
Vzhľadom na vysokú infekčnosť delta variantu išlo podľa úradu o očakávaný jav, ktorý priebežne potvrdzovali aj výsledky sekvenácie pozitívnych vzoriek.
Prevaha delta variantu
V prvých dvoch júlových týždňoch ešte alfa variant výrazne dominoval, vo vzorkách sekvenovaných 22. júla už mal prevahu delta variant. Zo 181 úspešne sekvenovaných vzoriek bol delta variant potvrdený v 112 prípadoch, alfa variant v 66 a zvyšok tvorili iné varianty.
„Vo vzorkách sekvenovaných o päť dní neskôr bol delta variant potvrdený už v 75 prípadoch, z toho u jednej vzorky sa potvrdil aj delta variant nesúci navyše ďalšiu špecifickú mutáciu. Alfa variant bol potvrdený v 12 prípadoch,” uviedla laboratórna diagnostička a molekulárna biologička na ÚVZ Anna Kaliňáková.
Na sekvenovanie bolo určených 96 vzoriek, z toho úspešne osekvenovaných bolo 87. Vzorky sekvenované v závere júla teda potvrdili dominantné postavenie delta variantu.
Spolupráca laboratórií
Na sekvenovaní vzoriek spolupracujú laboratóriá ÚVZ, Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied. Od 1. do 31. júla sa na Slovensku pomocou PCR testovania identifikovalo 1 045 pozitívnych vzoriek.
Na sekvenovanie bolo postúpených 672, čo je približne 64 % zo všetkých pozitívnych vzoriek. Pri počte 625 úspešne sekvenovaných vzoriek je ich podiel 60 % zo všetkých pozitívnych vzoriek.
Sekvenácia vzoriek
Na žiadosť hlavného hygienika SR Jána Mikasa vykonávajú laboratóriá sekvenáciu všetkých pozitívnych vzoriek na SARS-CoV-2 s hodnotou Ct 25 a nižšou, keďže Ct hodnoty vyššie ako 25 výrazne znižujú úspešnosť sekvenácie.
„Očkované osoby sú chránené pred život ohrozujúcimi stavmi. Vzhľadom na rýchlosť šírenia delta variantu môže na význame naberať komunitné šírenie medzi neočkovanými osobami,” dodal hlavný hygienik Ján Mikas.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk, Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk, Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk, alebo ich odoberajte cez e-mail.
Sledujte novinky zo Zdravotníctva na:
Zdravotnícke správy - Zdravoteka.sk
Farmaceuti na Slovensku - Zdravoteka.sk
Zdravotné sestry - Zdravoteka.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: